Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Sony lepí DRAM přímo na CMOS snímač

Dalším principiálním vylepšením CMOS snímačů po přechodu k BSI architektuře, bude u Sony zjevně implementace DRAM části přímo v rámci snímače.

Idea je stejná jako u mnoha současných NAND flash čipů, a sice použití vrstvení jednotlivých die do společného pouzdra. Inovace se v tuto chvíli týká snímačů pro smartphony a Sony ji prezentovala na tradiční konferenci ISSCC 2017 (International Solid-State Circuits Conference).

V tuto chvíli má firma k dispozici 21,2Mpix čip 1/2,3" velikosti s efektivním rozlišením 5520×3840. Onboard DRAM paměť má kapacitu 1 Gbit (128 MB) a snímač díky ní rychleji a flexibilněji odečítá data (protože „hned za sebou“ má paměť do které je posílá).

Ve výsledku tak Sony uvádí příklady toho, kdy tato onboard paměť vylepšuje snímač. Ta za prvé u 1080p videa je možno jít až na 1000 fps. A za druhé lze zkrátit odečtové doby, tedy expoziční časy, což snižuje či přímo eliminuje roling shutter - kompletní data ze snímače totiž díky blízké „onboard“ DRAM paměti lze odečíst za 1/120 sekundy, což je čtyřikrát rychlejší než když je DRAM mimo snímač.

V tuto chvíli nenabízí Sony žádnou komerčně dostupnou implementaci, na to si musíme ještě počkat. Lze ale předpokládat, že nějaká příští generace smartphonů již tuto novinku nabídne.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek (Google+)

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Sony lepí DRAM přímo na CMOS snímač

Pondělí, 13 Únor 2017 - 16:37 | Sheldoniq | Máte pravdu pokud odbrousíte několik vrstev toho...
Pondělí, 13 Únor 2017 - 15:12 | PV | Paměť na cmos snímači, není to nebezpečné? Tyhle...
Pondělí, 13 Únor 2017 - 13:37 | danieel | Canon mel donedavna prevodniky vzdy mimo snimac (...
Pondělí, 13 Únor 2017 - 11:34 | code | Mazce co poslední dobou Sony dělá, mám pocit že...

Zobrazit diskusi