Sony se zbavuje výroby snímačů, udělá z ní samostatnou firmu
Málokterý výrobce elektroniky se v současnosti nepotýká s alespoň dílčími problémy. Poptávka po tradičním zboží klesá, požadavky trhu se mění a konkurenční prostředí sílí. Právě Sony se tyto změny dotkly hlavně ve sféře televizorů, což býval jeden z hlavních taháků společnosti, a také v mobilních telefonech, před lety velmi úspěšných.
Naopak co se Sony daří, jsou obrazové snímače. Nejen, že drží krok s tradičními výrobci, ale mnohé z nich už v řadě ohledů předehnala a to nejen obchodními, ale i technologickými úspěchy. Výroba CMOS snímačů expanduje, Sony shání nové továrny (například loni získala továrnu Reneas, kde dříve vznikaly čipy pro Nintendo Wii U). Používá je jak pro vlastní fotoaparáty, tak je nabízí dalším výrobcům pro jejich fototechniku, mobilní telefony, tablety, kamery a podobně. Pevně se ale drží zásady striktně oddělovat produkty pro vlastní foťáky od produktů určených ostatním - není jediný čip, který byste našli v aparátech Sony i v produktu nějakého jiného výrobce zároveň.
Úspěch této divize dělá radost, ale i vrásky vedení společnosti. Tomu se přestává líbit, že vedení dalších divizí hřeší na úspěch výroby CMOS snímačů, která jejich provoz (částečně) dotuje, nebo jinak podporuje. Rozhodlo se proto založit samostatnou novou společnost nazvanou Sony Semiconductor Solutions Corporations a té výrobu CMOS předat. Nová firma bude zahrnovat pouze dvě úzce související divize: Sony Semiconductor Corporation a Sony LSI Design.
Sony má s výrobou snímačů úspěch nejen díky jejich technickým kvalitám. Za příliv velkých peněz vděčí i obchodníkům, kterým se podařilo dostat pod kůži Applu. Nejnovější generace iPhonů totiž integruje dva Sony snímače v každém prodaném kusu. Podle analytiků díky tomu teče jejich výrobci do pokladničky zhruba $20 z každého prodaného iPhonu. Ale to už je v branži tak nějak zvykem - pokud má výrobce elektroniky alespoň částečný úspěch, je to zpravidla z důvodu dodávek Applu, jehož produkty jsou trochu Sony (snímače), tak trochu Samsung (SoC, paměti), tak trochu LG a Sharp (displeje) a podobně. Kde by tito výrobci byli bez Applu a zda by jejich situace byla lepší nebo naopak horší, už by bylo na filozofickou debatu blízkou tématu vejce a slepice. Dost možná by jejich celkové finanční výsledky byly podobné, jen by přitékaly z divizí přímo prodávajících smartphony spíš než z divizí dodávajících polotovary pro jejich výrobu.