Spojené království nechá Huawei vybudovat 35 % 5G sítí
Složitá situace kolem vztahů západního světa se společnosti Huawei vyplývá z řadu let staré situace. Ještě dříve, než se Donald Trump stal americkým prezidentem, dal ostentativně najevo svůj vztah ke společnosti Apple i to, že jí v případě zvolení prezidentem bude všemožně podporovat. Trump nemluvil do větru, svá tvrzení naplnil. Jeho stanovisku ani ochotě vycházet Applu vstříc, se nelze divit. Apple je americká firma, Trump - ač prezident - funguje po celý život jako byznysmen a má tak pro známou společnost pochopení na několika úrovních.
Když došlo na masivní růst čínské společnosti Huawei, která se vyšvihla nejen na poli mobilních telefonů, ale investovala také obrovské prostředky do technologického vývoje 5G sítí, Applu to samozřejmě nedělalo dobře. Zákazník, který si koupí telefon Huawei, si nekoupí telefon Apple. Donald Trump proto pomohl Applu znovu, produkty Huawei byly označeny za bezpečností riziko, což s ohledem na americké zákony umožňuje plně regulovat či zakázat jejich prodej. Amerika právě záminku bezpečnostního rizika s oblibou používá pro omezení ekonomického vlivu Číny a čínských firem. Vzpomenout můžeme zákaz vývozu serverových x86 procesorů do Číny - záminkou tehdy bylo, že Čína na superpočítačích provádí jaderné simulace a dodávky procesorů představují bezpečnostní riziko.
Nakonec i většina analýz, která byla na téma amerického banu na Huawei vydána, o situaci hovořila jakožto o ekonomickém a obchodním problému, nikoli jako o bezpečnostním problému. Oficiální zdůvodnění ale argumentovalo bezpečnostními riziky a zástupci některých zemí, především evropských, toto oficiální stanovisko USA převzaly za své a změnily postoj k budování 5G sítí na jejich území čínskou společností. Můžeme připomenout, že americká prezidentská kancelář postoje jednotlivých zemí bedlivě sledovala a přímo na ně reagovala - ve vztahu k České republice šlo například o pozvání premiéra Babiše do USA v reakci na jeho veřejné prohlášení, že Huawei představuje riziko.
Z tohoto hlediska nejspíš nebude pro vedení Spojených států přiliš potěšující, že Spojené království oznámilo spolupráci s Huawei na budování 5G infrastruktury. V prohlášení je sice o Huawei mluveno jako o „vysoce rizikovém dodavateli“ a zdůrazňováno, že podíl bude omezen 35 % a některým oblastem (např. jaderné elektrárny a vojenská zařízení) se bude muset vyhnout - nicméně stále to znamená, že Huawei může pokrýt více než třetinu ostrovů svým 5G řešením. Pro Spojené království je toto řešení zkrátka finančně výhodnější - alternativní by totiž vyšla o £7 miliard dráž a vyhazování peněz tzv. brexitu je evidentně to poslední, o co by země stála.
Na druhou stranu je možné, že půlrok, který uplynul od vyostření situace, je dost dlouhá doba na to, aby se situace uklidnila a rozhodnutí Spojeného království nemělo na politické vztahy se Spojenými státy citelnější dopady. I Donald Trump s odstupem času více-méně uznal, že čistě restriktivní opatření nebyla ideálním řešením. Mohla poškodit či poškodila americké firmy s Huawei spolupracující a krom toho tento krok připravil Apple o velkou část čínského trhu, který na konflikt reagoval vlastenecky - podporou domácí značky, jejíž podíl tím i v celosvětovém měřítku značně posílil.