Novinky Huawei se již obejdou bez amerického hardwaru, na ban doplatí i Apple
V květnu vyčíslila agentura Reuters škodu, kterou americkým firmám způsobí zákaz spolupráce s Huawei, na $2 miliardy. I přes to, že prezident Trump nakonec prostřednictvím výjimek dodávky komponent umožnil, jednala Huawei logicky tak, jako kdyby už komponenty nebyly dostupné a hledala alternativy. S řadou Mate 30 poprvé přišla s řešením, které se obejde zcela bez komponent ze Spojených států.
Lze očekávat, že další nové produkty půjdou podobnou cestou, aby společnost neriskovala, že ji další změna názoru americké administrativy nebude stát omezení produkce a ztrátu zákazníků. V takovém případě nebude škoda americkým firmám dosahovat $2 miliard, ale podstatně více, neboť jen v roce 2018 u nich Huawei objednala zboží v za $11 miliard.
Huawei v první řadě nahradila vše, co je schopná vyrobit vlastní HiSilicon a spřízněné firmy, jejich komponentami. Čipy pro správu napájení od americké ON Semiconductor nahradil MediaTek (Tchajwan). Anténní přepínač už není od amerických Qorvo a Skyworks, nýbrž od Muraty (Japonsko). Audiopřevodníky už nedodává americký Cirrus Logic, ale NXP (Nizozemí).
Jak vyšlo najevo již v listopadu, americký ban způsobil, že Huawei stouply prodeje o 29 %. Zčásti možná díky tomu, že zakázané ovoce chutná nejlépe, z (asi) větší části především proto, že obyvatelé Číny vnímají tento americký akt jako křivdu svému národnímu výrobci a rozhodli se jej podpořit.
Ztráta těchto $11 miliard pravděpodobně nebude jediný dopad na americké trhy. Obyvatelé Číny - z podobných důvodů, z jakých preferují telefony Huawei - omezují nákupy amerických iPhonů. Jejich prodeje klesly během listopadu meziročně o 35 %. Navzdory tomu, že čínský trh s telefony stále roste. V důsledku těchto tří okolností obsadila Huawei rekordních 42 % čínského trhu. Pro společnost to znamená meziroční růst o 66 %.
Tím však důsledky amerického banu nekončí. S čím původní kalkulace škod zveřejněná redakcí Reuters nepočítala, byly důsledky v segmentu 5G sítí. I tam totiž začala Huawei hledat alternativy a již zcela vytěsnila americké komponenty, se kterými původně počítala.
Huawei dokázala do půl roku nahradit ve všech nových modelech telefonů a zařízeních pro 5G sítě eliminovat závislost na americkém hardwaru. Schopnost rychlé změny návrhů komponent a implementace všech potřebných úprav ukazuje na velkou flexibilitu firmy. S čím se ale ještě musí potýkat a co nedokáže vyřešit tak rychle, je software. Závislost na Androidu prozatím trvá a ačkoli tento OS zatím používat může, musejí se novinky obejít bez přidružených služeb Googlu. Prozatím, v krátkodobém horizontu, to společnost nepůsobí újmu, ale pokud situaci během příštího roku nevyřeší, mohly by nastat citelné propady v mimočínských prodejích, které jsou na službách Googlu prozatím závislé.