Spotřeba, druhý monitor
Kapitoly článků
Spotřeba
Měření spotřeby v novém grafu jsou nyní doplněna u všechna dosud provedená měření Radeonu HD 7970 a GeForce GTX 680, pročež si to vše zaslouží malé vysvětlení.
Radeon HD 7970 jsme dostali tehdy přímo od AMD a měli jsme s ním jistý problém. Protože se podobná věc, byť ve výrazně menší míře, projevila i u GeForce GTX 680, je nutné se u toho zastavit. Současná GPU jsou z hlediska spotřeby poměrně silně závislá na kvalitě chlazení. To bylo prokázáno již Mirkem Jahodou u Radeonu HD 2900 XT blahé paměti a platí to dodnes. Naše prvotní měření GeForce GTX 680 dávají celkem slušná čísla, ale po přepastování GPU pomocí Arctic Silver 5 (jejíž 3,5 gramu vyjde na zhruba 170 Kč) jsme šli spotřebou ještě níže. Pokud tedy sejmutím chladiče nenarušíte záruku a pokud nemáte obě tlapky levé, pak pro hi-end karty obou značek doporučujeme přepastování GPU něčím lepším než je ta polosuchá šedivá věc, jíž výrobci typicky používají.
Jinak z hlediska spotřeby se nám GeForce GTX 680 jeví o malinko lepší než Radeon HD 7970, rozptyl 1 W v idle berme jako jistou toleranci v měření naším běžným wattmetrem.
Připojení druhého displeje vyžene takty z klidových 324/162(648) MHz na 749/1502,3(6009,2) MHz bez ohledu na to, zdali je rozlišení monitorů shodné či různé. V obou situacích tak spotřeba GeForce GTX 680 vzrůstá o 40 W. My však testujeme s primárním monitorem připojeným přes DisplayPort a sekundárním přes DVI a je klidně možné, že v tom případě aktivuje GPU dva různé řadiče a musí zvednout takty pro potřebné synchronizace. Kdybychom připojili přes 2×DVI, může být situace jiná, neboť materiály Nvidie hovoří takto:
Podle nich bychom při připojení dvou monitorů se shodným rozlišením měli zůstat na určitých nízkých taktech. Nicméně toto není obecně platná informace, jak prokazuje naše měření s kombinací DP+DVI.
Jakkoli se 40W nárůst může jevit jako vysoký, koresponduje s nárůstem Radeonů HD 7900 - takto to zkrátka s hi-end GPU s vysokými takty je.
undefined