Spotřeba, teploty, hlučnost
Kapitoly článků
Spotřeba celého PC samozřejmě oproti předchozí mašině vzrostla. CPU má o jedno jádro víc, grafika si žádá o jeden PCIe kabel víc a ani 600W Fortron to nemůže zachránit. Jde však s ohledem na výkon o adekvátní odběr PC této hi-end kategorie, snad jen škoda, že v klidu bere tolik. Podruhé škoda, že celé PC postavené na Core i7 se vejde do lepších čísel (kromě plné zátěže, ale tam jsme testovali s původní 65nm GeForce GTX 260), ale aspoň již rozdíl není tak markantní a výkonově si AMD výrazně polepšilo. Však cena X58+Core i7 je podstatně výše.
Oba testované počítače Barbone měly stejný chladič i skříň, snad kromě zdroje ideální kombinace pro srovnání. 125W čtyřjádro má v základu stejnou, po přetaktování o něco vyšší teplotu, pod plnou zátěží se samozřejmě chladič nadře o něco více. S přetaktováním na 3,46 GHz jsme se dostali na stabilní hranici, při překročení 3,5GHz meze již CPU rychle vystoupalo nad 70°C a následovalo tvrdé vypnutí. Při troše laborování s nastaveními v BIOSu a lepších chladičem ale jistě procesor půjde ještě výše, někdejší zvěsti o 4,0GHz hranici chlazené vzduchem se tak zakládají na pravdě.
Takto vypadá průběh teploty a rychlosti ventilátoru po přetaktování.
|
Hlučnost sestavy je jediný aspekt, který naleznete v závěrečné tabulce mezi zápory (viz. video). Bohužel PowerColor Radeon HD 4870 sice disponuje 3pinovým ventilátorem s regulací, ale ta je nastavena málo agresivně. V základu tak grafika značně přehluší všechny další komponenty a rozdíl v hlučnosti mezi klidovým stavem a maximální zátěží je tak minimální. Co je platné, že v klidu má GPU pouze kolem 50 °C, stačilo by i 70, ale s tišším ventilátorem. Nicméně z TS Bohemia víme, že PowerColor není jediný Radeon HD 4870, který je/bude v sestavě osazován, podle aktuální nabídky na trhu se může ve W Hammeru X4 objevit třeba Gigabyte.