Srovnávací test Radeonu HD 3450, HD 3650 a HD 3850
Kapitoly článků
Grafické karty jako takové jsou poměrně zvláštní kategorie produktů. Generační obměny jsou nesmírně rychlé, Mooreův zákon na ně za posledních 10 let snad vůbec neplatil a současně nadšení hráči kupující hi-end jsou víceméně nuceni s každou další větší generací sahat do kapsy hlouběji, než tomu bylo u předchozí. Na druhou stranu, ne každý potřebuje grafiku s cenou dýchající za desetitisícovou hranici, ať z jedné či druhé strany.
Hlavní problém tkví samozřejmě ve hrách a jejich engine. Když člověk zavzpomíná na historii minulou a uvědomí si, co vše dokázal John Carmack rozhýbat na pouhých 4 MB RAM a 486 procesoru (Doom), nebo Ken Silverman a jeho Duke Nukem 3D běžící v 1024×768 plynule i na pomalejších Pentiích s 8 MB RAM, musí žasnout, co vše je potřeba pro dnešní hry. Není třeba ani hovořit o extrémně náročném Crysis, stačí si vzít jako rukojmí i starší hry typu Oblivion (kde základ obstarává engine Gamebryo, fyziku Havok a „vegetaci“ SpeedTree), které i dnes dokáží vytáhnout každé poslední FLOPs výkonu, zejména po doplnění o nějaký ten lepší texture pack atd.
Stále populární jsou však hry pár let staré, nebo zkrátka tituly, které nepotřebují parametry vyššího mainstreamu nebo lepší. I když prakticky všechny současné grafiky ATI nabízejí akceleraci HD videa, a to včetně integrovaného GPU v čipsetu 780G, ani toto nebude v našich končinách s ohledem na ceny 1080p LCD, Blu-ray mechanik a Blu-ray filmů ten hlavní argument. V nižších segmentech je to vždy cena. A právě Radeon HD 3450 začínající hluboko pod tisicí Kč a HD 3650 s cenou již kolem 1 300 Kč toto splňují na jedničku.
Radeon HD 3450
Vezměme to pěkně odzdola. Radeon HD 3450 představuje zástupce low-end grafik. Svou cenou začínající již kolem 750 Kč za 256MB model (náš 512MB koupíte kolem 950 Kč) představuje superlevné řešení, prakticky to nejlevnější co můžete do desky osadit, pokud pomineme integrovanou grafiku a něco použitého od kamaráda.
Karta nese pasivní chlazení, takže nasazení do obývákové PC přehrávajícího HD filmy je rozhodně nasnadě. Žádné přídavné napájení není třeba.
V balení se nachází klasické množství příslušenství, tedy instalační CD, video kabel a redukce z S-Video na kompozitní. Výstupy jsou taktéž standardní, tedy dva dual-link DVI a jeden HDTV.
55nm GPU ATI RV620 je skutečný prcek. Až nám zruší padesátník, pak se pod nejmenší minci vejde téměř i s celým pouzdrem ;-).
Parametry jsou referenční, tedy 600MHz GPU a efektivně 1,0GHz DDR2 paměti. Testovali jsme pod Windows XP SP2 s posledními Catalysty 8.3.