Test: AMD A8-3850 + A6-3650 APU
Kapitoly článků
Recenzi jsme se rozhodli rozdělit na dvě části, v té dnešní první se podíváme na platformu jako takovou, proklepneme si výkon procesorové části a čipsetu, podíváme se na akceleraci přehrávání videa, spotřebu a další drobnosti. Druhá část (vyjde příští týden, do zítra se to bohužel nestihlo) bude zaměřena na výkon grafické části, podíváme se, co je možné na A8-Series APU „Llano“ provozovat za hry s jakým nastavením a uvidíme také, jak umí APU urychlit práci diskrétní grafiky.
K dispozici jsme tentokráte měli rovnou dvě desky, jako první včetně procesoru AMD A8-3850 dorazila ASUS F1A75-V PRO, což je „plnoformátová“ ATX deska se dvěma PCI Express ×16 sloty, dvěma PCI Express ×1 a třemi PCI.
Z grafických výstupů nabízí deska všechny čtyři dnešní nejpoužívanější standardy: VGA, HDMI, DisplayPort i DVI.
Socket FM1, jak už jistě víte, vychází z předchozích patic pro procesory AMD, prakticky už od doby socketu 754, vlastně by na tuto desku měly pasovat i chladiče, které šly nasadit na socket 754. Uchycení doznalo jistého zjednodušení, nikoli však na úkor tuhosti, z druhé strany je patřičně zformovaná a poměrně tlustá kovová deska, takže případné prohnutí základní desky z důvodu tahu úchytu chladiče je eliminováno na minimum.
PCI Express sloty této desky jsou zapojeny velmi zajímavě, skoro bychom řekli, že je v nich chyták, který od pohledu nepoznáte. První PCI Express ×16 (modrý) slot je za všech okolností „plnotučný“ a vede přímo do procesoru (ten už i u AMD obsahuje kompletní původní severní můstek a stejně jako na platformě Intel je čipset už jen původním jižním můstkem). Stejně tak druhý PCI Express ×16 slot vede do procesoru, jdou do něj ale pouze čtyři linky, a to ještě ne za všech okolností.
Pak jsou tu dva PCI Express ×1 a nyní pozor: jeden z nich také vede do procesoru, druhý do čipsetu (oba nicméně zvládají 5GT/s provoz, každopádně skrze jeden z nich to je do procesoru prostě blíž). Do procesoru přitom „takticky“ vede ten mezi PCIe ×16 a PCI slotem, což znemožňuje jeho použití v případě dvouslotové grafiky v PCIe ×16 slotu. Pokud však tento slot osadíte nějakou kartou, bude snížena průchodnost druhého (černého) PCI Express ×16 slotu pouze na PCIe ×2 (což sice není nějak standardně definováno, ale funguje to). PCI sloty vedou pochopitelně do jižního můstku (tedy pardon, do čipsetu). V AMD se rozhodli v čipsetech PCI řadič ponechat, výrobci desek tak mají snazší práci v tom, že pokud chtějí na desku dát PCI sloty, nemusí řešit, jaký použít převodní můstek.
Čipsetem je A75 FCH a stejně jako u Intelu už se neříká „jižní můstek“, ale konkrétně v tomto případě Fusion Controller Hub (odtud zkratka FCH). Reálně to nic jiného než jižní můstek není. Jde o úplně nový čip, byť vychází architektonicky z předchozích jižních můstků (jako je řada SB800/SB900), obsahuje navíc USB 3.0 řadič se čtyřmi porty a lehce vylepšený SATA řadič.
Čistě pro pořádek srovnání SB850 a A75. Pokud někomu A75 FCH přijde jako „vzhledově naprosto stejný“ s SB850, určitě by si měl zajít k očnímu.
Malý pohled na obnaženou desku a hned se budeme věnovat detailně některým dalším čipům:
Krátce se zastavíme u vnitřního zapojení integrovaných PCI Express zařízení. Nejlépe to osvětluje následující obrázek z HWiNFO64:
V tomto případě jsou v PC obsazeny oba PCI Express ×16 sloty. Je dobře vidět, že oba vedou do procesoru, první je „plnotučný“ PCIe ×16, druhý „nízkotučný“ PCIe ×4. Síťovka Realtek, přídavný SATA řadič ASMedia ASM1061 a přídavný USB 3.0 řadič ASMedia ASM1042 jsou připojeny každý na svou PCI Express linku z čipsetu A75.
Prudce zajímavá situace nastane, když vezmeme nějakou PCI Express ×1 kartu a začneme ji strkat do PCIe ×1 slotů. Pokud to bude první PCIe ×1 slot (na desce označený jako
Tou kartou, která nám ubrala z druhé grafiky dvě linky, je USB 3.0 řadič s čipem Renesas. Připomeňme znovu, že nic jako PCI Express ×2 neexistuje, jistě si vzpomenete na náš nedávný článek o tom, jak by Intel rád něco takového nechal ustanovit standardem. Neexistence PCI Express ×2 zjevně nevadí ani Intelu, ani AMD.