Test: GeForce GTX 480 - DirectX 11 královna od Nvidie, 2. část
Kapitoly článků
Již z minula víme, že GeForce GTX 480 se umí v klidu hodně brutálně podtaktovávat, ale ukažme si to ještě jednou:
Frekvence padají vskutku velmi hluboko, nicméně kdo zná náš dosavadní graf spotřeby testovacího PC, je mu jasné, že spotřeba, kterou jsme poodkryli již ve videu v první části testu, zas tak zázračná není, ale k věci.
Spotřeba celého PC v klidu je poměrně vysoká. Než nás opět chytnete za slovo v diskusi, upozorňujeme na to, že Radeony HD 5000 byly testovány v dané době na daných ovladačích, což znamená, že testy jsou v tuto chvíli pár měsíců staré. A protože od uvedení přišla řada verzí Catalystů řešící nejen 3D výkon, ale také spotřebu (10.2 přinesly pokles v klidu někde kolem 5 až 10 W), rozhodli jsme se znovu si HD 5850, 5870 a 5970 půjčit a tyto aspekty přeměřit včetně připojení dvou LCD i k Radeonům - toto vám zkrátka dlužíme (přeměření proběhme v dohledné době, zatím graf nese "staré" hodnoty).
Nicméně tedy: GeForce GTX 480 v klidu baští opravdu hodně. Podtaktování GPU ze 700 na 50 MHz, shaderů z 1 401 na 101 MHz a pamětí na "bídných" 67,5 MHz (270 MHz efektivně) nic neřeší. V GPU zjevně stále běží nemálo tranzistorů (tipujeme to třeba na L2 cache), případně Nvidia nedokázala svůj návrh čipu dostatečně vyladit na "nepovedený" 40nm proces TSMC. Výsledkem zkrátka je, že GeForce GTX 480 v našem testovacím PC baštila ~45 W v klidu - naše PC zcela bez grafiky totiž bere 90 W, nicméně něco z rozdílu padne na úkor efektivity zdroje, takže řekněme, že reálně by mělo jít zhruba o 40+wattovou spotřebu. To ale prakticky zvyšuje klidovou spotřebu PC o polovinu, což je opravdu nehezké číslo. Je to číslo srovnatelné s dvoučipovým Radeonem HD 5970 (upozorňujeme, že budeme přeměřovat a čísla by měla pro HD 5000 vyjít ještě lepší).