Test: Gigabyte GA-E350N-USB3: první deska s AMD „Fusion“ APU (1. část)
Kapitoly článků
Když jsme k testování platformy s AMD „Fusion“ APU přistupovali, měli jsme na paměti dvě věci. Za prvé máme v rukou konkurenci k deskám s procesory Intel Atom a nějakou tou grafikou s označením ION (že bude integrovaná grafika v AMD E-350 neporovnatelná s integrovanou grafikou v Intel Atomech, bylo jasné od začátku, grafiky v Atomech jsou integrované jen proto, aby se dalo říci, že má Intel v Atomech integrovanou grafiku, jinak se to prakticky neliší od řešení, kdy byla ještě grafika integrována v čipsetu, zkrátka jde jen o zobrazování, akcelerovat jaksi není co, v Nvidii kdysi interně nazývali Intel grafiky „dekcelerátory“).
Za druhé jsme od „Fusion“ neočekávali zázraky a faktem je, že jsme se ani žádného zázraku nedočkali. Po celou dobu práce s deskou s AMD „Fusion“ APU se nešlo zbavit pocitu „atomové lenosti“, a to jsme místo pevného disku použili Kingston SSDNow V+100, s nímž byla na platformě Intel „Sandy Bridge“ z opačného konce výkonnostního segmentu vyloženě radost pracovat. Jestliže jsme na „Sandy Bridge“ platformě s tímto SSD běžně vídávali rychlosti při kopírování ve Windows kolem 200 MB/s, na platformě „Fusion“ APU to bylo kolem 150 až 160 MB/s. A tak jsme se rychle zaměřili na dvě věci: Dá se to použít jako deska pro HTPC? Má to rozumnou spotřebu?
Nejprve se pojďme desce podívat pod krovky, začneme krovkami poměrně malé krabice (celou dobu se nám dral na jazyk termín „mateří destička“, mini-ITX desky jsou prostě obecně „roztomilé“ ;-). Uvnitř nacházíme kromě samotné desky také manuál a instalační příručku, I/O shield, samolepku Dolby Home Theater, dvě SATA kšandy a Gigabyte AMD Fusion Utility DVD s ovladači a dalším softwarem.
Pro účely předvádění jsme desku rovnou obnažili, abyste hezky viděli veškeré hlavní části, mezi něž patří pochopitelně na prvním místě samotný procesor a na místě druhém čipset (detailní fotografie nabízí další strana). Jinak chlazení je vytvarované tak, aby sedělo na obou čipech a přitom nepřekáželo dalším součástkám. Co se „rozfuku“ týče, určitě by to šlo vyřešit mnohokrát lépe. Chlazení upřímně řečeno působí laciným dojmem, větrák samotný pak dojmem „komářím“. Druhý dojem bohužel potvrzuje realita, i když je větráček relativně tichý a jeho otáčky jsou regulovány, přeci jen točí něco kolem 3 tisíc, což už je prostě „komár“.
Rovnou vám ukážeme první náhled na výkon, kterým je Windows Experience Index z Windows 7 x64 SP1:
Procesor zde hraje roli nejpomalejší komponenty. Grafika ujde, paměť na to, že šlo jen o DDR3-1066 v jednokanálovém režimu také ujde a pochopitelně vyčnívá disk, v tomto případě Kingston SSDNow V+100 128GB.