Testy CPU: CineBench R11, R10, kódování videa a zvuku
Kapitoly článků
CineBench R11
Žádný hyper výkon od AMD E-350 určitě nečekejte. Je fakt, že za tuto „essential“ činnost nevyžaduje nějak moc energie, ale na výkonnější práci je opravdu nevhodný.
Podíváme se ještě i na starší CineBench 10.5, kde máme změřené i některé zajímavé procesory výkonově „Fusion“ blíže.
CineBench R10.5
Tady už to vypadá zajímavěji. Dvoujádrový Atom je poražen, byť ne o moc, ale tak ono se obecně čekalo, že „Zacate“ bude konkurentem Atomu. Mobilní Sempron coby jednojádro/jednovlákno si ještě trochu rozebereme o kus níže.
Kódování videa: Avidemux 2.5.2
Výjimečně jsme nechali proběhnout celý test kódování videa v Avidemuxu (když jsme testovali Atom, vzdali jsme to už v průběhu prvního průchodu). Video poctivou softwarovou cestou na procesorech tohoto typu raději nekódujte, nebo z toho vykvetete (kódovat dvě a půl minuty dlouhý kus videa hodinu a tři čtvrtě prostě nemá smysl).
Později si ukážeme ještě jeden způsob kódování a také se bude jednat o kódování procesorem, nyní ale k jednovláknové operací kódování zvuku:
Kódování zvuku: OggDropXPd
Jednovláknová práce kódování zvuku nám zejména ve srovnání se starým mobilním K8 Sempronem dává hrubý náhled na to, s čím si můžeme jádro „Bobcat“ srovnat (Sempron ještě používal DDR1 paměti, konkrétně DDR-400, jde o procesor pro socket 754, má 256 kB L2 cache, zatímco „Bobcat“ má 512 kB L2 cache na jádro, kromě toho uvedený Sempron je 25W kousek). Ona se procesorová část „Zacate“ tomuto Sempronu podobá ještě i v tom, že v klidu běží oba na 800 MHz ;-). No, samozřejmě máme tu čest s úplně jiným výrobním procesem (Sempron 90nm, „Zacate“ 40nm).
Pak je tu ještě porovnání se starším, přesto stále Atomem (DDR3 paměti dnes s Atomy použitelné neudělají žádný dramatický rozdíl, architektura těchto procesorů je stále stejná). Budeme-li se bavit o jednovláknové práci, které je v mnoha aplikacích ještě stále hodně, je jádro „Bobcat“ značně rychlejší, což je navíc dáno tím, že Atomy mají Hyper-Threading a jejich síla se ukáže až ve více vláknech. I tam je však lepší dvoujádrový „Zacate“ (na stejné frekvenci).
Co se tedy týče procesorové části v superúsporném segmentu, tady po čase udělali v AMD dobrý kus práce a porazili Intel. Neříkejme ale „hop“, ještě jsme nepřeskočili, tedy ještě nic nevíme o spotřebě, k té se ale dostaneme později.