Test IBM x3550 M4 - postřehy k práci se serverem
Dva procesory, 16 jader, 32 vláken, to jsou nové procesory Intel Xeon E5 v novém serveru od IBM, který jsme měli možnost vyzkoušet. A procesory rozhodně nejsou vše, co tento štíhlý 1U pracant nabízí. Pojďte se podívat, co dovede jeden z nejvýkonnějších 1U serverů na trhu.
Kapitoly článků
1. Představení
6. Postřehy k práci se serverem
- Celý server vypadá velmi pěkně poskládaný. Přestože se jedná pouze o 1U, netrpí nedostatkem prostoru, což má na svědomí především absence napájecích kabelů od zdroje, na které jsme zvyklí u skříní SuperMicro.
- K dispozici jsou dva volné PCIe sloty, což je u 1U serveru velký luxus, který umocňuje fakt, že základní deska obsahuje integrovanou čtyřportovou síťovou kartu, pro diskový řadič je vyhrazen samostatný dedikovaný slot a 10Gb síťovou kartu je možné volitelně instalovat pomocí speciálního modulu, který také PCIe slot neobsadí.
- Absence licence pro vzdálené připojení na konzoli degraduje základní verzi IMM víceméně jen na nástroj pro vzdálené restarty.
- Server velmi dlouho nabíhá, po stisknutí tlačítka napájení je na obrazovce monitoru plné tři minuty jen informace System Initializing. Velkou měrou se na pomalém startu podílí pravděpodobně IMM. Dle informací z IBM by server měl po dvou až třech restartech rychlost nabíhání sám optimalizovat, my to však znašich testů potvrdit nemůžeme. I když musíme znovu připomenout, že jsme měli ještě předprodukční vzorek se starčí verzí IMM firmwaru.
- Nejnovější (stabilní) verze Debianu měla při instalaci problém s detekcí optické mechaniky v serveru a systém nebylo možno nainstalovat (bez ohledu na nastavení režimu mechaniky v BIOSu). Nakonec jsme tedy pro instalaci museli připojit externí mechaniku přes redukci USB-SATA.
- Na předním panelu jsou tři USB porty a výstup na monitor. Kromě nich je zde dostupný speciální výsuvný panel, který obsahuje základní indikační LED diody a jednoduchý display zobrazující případný kód chyby při bootu.
- Úžasně jednoduchý je systém uchycení chladiče na procesoru. Žádné šroubování, žádné složité plastové patenty, zamknout chladič do patice lze během dvou vteřin dvěma prsty jedné ruky. Škoda, že to tak není běžné u všech základních desek.
- Pro operační systémy Windows si můžete přímo ze stránek IBM stáhnout jeden ISO obraz CD, který obsahuje veškeré potřebné ovladače.
- Pro Windows i Linux (SUSE a Red Hat) nabízí IBM ke svým serverům zdarma aplikaci UpdateExpress, která dokáže online stáhnout a aktualizovat nainstalované ovladače či firmware některých serverových komponentů.
- Pokud jde o operační paměti, podporovány jsou moduly UDIMM, RDIMM, a LRDIMM neboli Unbuffered i Registered ECC paměti. V případě Unbuffered pamětí jich ale můžete použít maximálně 16.
- Největší možné disky, které IBM standardně k serveru nabízí, jsou ve 2,5" provedení 1TB SATA a 900GB SAS. Ve 3,5" provedení nabízí 3TB disky jak v SATA, tak v SAS provedení.
- Ze strany IBM jsou oficiálně podporované pouze operační systémy Windows Server 2008, Windows Small Business Server 2008, SUSE Linux, Red Hat Linux a VMware vSphere 5.
předchozí kapitola
následující kapitola
Kapitoly článků
1. Představení
6. Postřehy k práci se serverem