TEST: Intel Core i7-950 @ 4GHz, aneb Nehalem po deseti letech
Kapitoly článků
Nehalem i po deseti letech ukazuje sílu Intel Core architektury, včetně základních pilířů, jako je bezpečnost. A nebo také ne, fakt, že se vyrojilo mnoho bezpečnostních chyb, které navíc nebudou na této platformě opraveny, je poměrně smutný. Osobně bych stroj s Nehalem/Westmere procesorem nepoužíval na nějaké citlivé činnosti, nebo jako primární stroj, vypnutí HT možná trochu pomůže, ale ne mnoho. Na druhou stranu se jedná o použitelný podvozek na nějaké LAN party, PC na chatu a tak podobně.
Pokud procesory této generace přetaktujeme, získáme i na dnešní dobu velmi slušný výkon a v kombinaci s moderní grafikou si zahrajeme i ve vyšších rozlišeních, byť AMD Ryzen nebo i moderní Intel procesor by posloužil lépe. Nevýhodou je pak vysoká spotřeba po přetaktování a nutnost opravdu výkonného chlazení, ale to tak trochu k taktování patří.
LGA1366 desky jsou navíc špatně dostupné, tedy ty lépe vybavené, přeci jen se už spoustu let nevyrábí a ceny použitých jsou dost vyšponované. Mezi další nevýhody bych zařadil absenci USB 3.0, to ale nativně dorazilo na trh o něco později a můžeme si to snadno doplnit nějakou USB 3.0 kartou. Dále má deska pouze SATA2, což také nemusí být nějaký zásadní problém, většina operací visí spíše na výkonu s malými bloky, ale dovedu si představit, že při přenosu dat na jiné SSD může být maximálních 286 MB/s relativně málo. PCIe Gen2 také není nějaký nepřekonatelný problém, deska má navíc spoustu linek k dispozici a pro hraní her je to dostatečné. S podporou PCIe NVMe disků ale nepočítejte, velmi pravděpodobně budou fungovat, ale nebude možné z nich bootovat bez úpravy BIOSu, nebo třeba za pomoci flashky kam si hodíme GRUB či jiný zavaděč odkazující na PCIe SSD.
Co se týče pozitivních věcí, moc se mi líbí chlazení 12+2+2 VRM, chipsetu a také přítomnost POST displeje a hlavně šest slotů pro paměti. Můžeme tak velmi snadno upgradovat až na 48GB, DDR3 moduly jsou levné a víc paměti neuškodí snad nikdy. Vlastně i 3x8GB je velmi příjemná kapacita, pokud máte navíc hromadu 4GB modulů, i z toho poskládáte ve všech slotech 24GB RAM. Nicméně musím varovat, při přetaktování a použití všech slotů můžete snadněji narazit na nestabilitu a může být nutné přidat Volty paměťovému řadiči.
Celkově bych tak spíše NEdoporučil shánět desku pro tuto platformu za účelem složení nějakého PC, Sandy Bridge a novější platformy jsou mnohem vhodnější, navíc procesory jako AMD Ryzen 3 1200 jsou extrémně levné, bazarově jsou často sehnatelné asi za 1000 Kč a stejně tak některé low-end AM4 desky. Nicméně pokud stále jedete na Nehalemu a nebojíte se trochu experimentovat, může být zajímavý i upgrade na šestijádrový Westmere a následné přetaktování.
Finálně ještě bodově ohodnotím kombinaci testovaného procesoru a základní desky. A pokud můžete, nebojte se hlasovat v anketě na konci článku.
Hodnocení tedy vidím následovně:
klady | + velmi dobrý výkon po přetaktování + podpora šestijádrových CPU + podpora až 48GB DDR3 RAM + mnoho SATA2 portů a PCIe Gen2 linek |
zápory | - vysoká spotřeba po přetaktování - bezpečnostní chyby v CPU nebudou Intelem opraveny - špatná dostupnost LGA1366 základních desek |
pohlídejte si | ? Pro přetaktování je zapotřebí výkonné chlazení, kvalitní deska i zdroj |
Poděkování
Za zapůjčení produktů AMD Ryzen 7 2700X, Intel Core i7-9700K ES, Intel Core i9-9900K ES, Gigabyte Z390 AORUS PRO a Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME děkuji společnosti Gigabyte.
Anketa
Co se týče CPU na výběr v této anketě, pořád se koukám po nějakém tom Phenomu II X6 1090T/1100T, protože 1055T v mé zásobě se nenechá přetaktovat zrovna vysoko. Také jsem rovnou zvolil za Vás příští „retro“ článek a to sice test Intel Core2Quad Q9650 @ 3733 MHz.