Uřízli jsme z Pentia 4 připájený heatspreader a změřili rozdíl
Kapitoly článků
Sundávání heatspreaderu z procesoru, kde je heatspreader k jádru přivařen pájkou, je skoro stejné jako v případě, kdy je mezi jádrem a heatspreaderem pasta šedivka. Tedy alespoň ze začátku :). Základem je samozřejmě odříznutí heatspreaderu.
(Poznámka: Heatspreader je na obrázcích tmavý nikoli proto, že už bych to zkoušel, ale po letmém očištění před tím nanesené CoolLaborky. Fotky byly pořizovány během skutečné akce.)
V případě Pentia 4 je to jednoduché a jediné, na co si musíte dát pozor, je, abyste neprořízli spoje na procesorové destičce. Pod heatspreaderem Pentia 4 nic jiného než jádro není, žádné součástky tam nejsou připájeny. U novějších procesorů na nějakou můžete narazit, speciálně pak procesorů AMD, které pro ně nemají žádné místo na spodku (na rozdíl od Intelu, který tam pro ně nějaké místo vždycky má, ale to neznamená, že nějaké nedal i pod heatspreader). Mně se samozřejmě povedlo do substrátu hned ze začátku zakrojit, ale naštěstí v místě, kde žádné spoje nejsou (na obrázku je to ten spodní roh). Pak už jsem si na to dával bacha ;).
Po kompletním odkrojení heatspreaderu je potřeba tento odpájet. Asi nejsnazší metodou je použití nějakého plamenometu, já použil celkem šikovný ruční plynový hořáček Dremel Versaflame 2200-4. Samozřejmě je dobré se na tuto akci nějak připravit. Ani já neponechal nic náhodě a nechal si poradit od strýčka Googla, který si nechal poradit od lidí, co už něco takového prováděli. Podebrat heatspreader několika žiletkami tedy vůbec není špatný nápad. V podstatě tím vytvoříte tlak na heatspreader směrem od jádra, a to nikoli tak významně velký, abyste jádro hned utrhli. Žiletky jsou celkem tenké a gumová vrstva, kterou je byl heatspreader přilepen, je docela pružná.
Pak je dobré si procesor otočit tak, aby až heatspreader odskočí, měl kam a nepoškodil přitom jádro. Čili heatspreaderem dolů. Využil jsem vyčuhujících žiletek a posadil procesor jimi na otevřený svěrák.
Jelikož jsem nevěděl, jak velké teplo se mi podaří propašovat až na druhou stranu, pro jistotu jsem aplikoval z druhé strany chlad. Celou akci jsem prováděl venku, když bylo kolem 10 ℃, a abych dostal tento relativní chlad lépe k procesoru, nasadil jsem na jeho nyní vrchní stranu chladič. Jak jinak než CoolerMaster Vortex 752, tentokrát ovšem bez větráku.
Využil jsem staré nefunkční grafiky a použil z jejího chladiče termopolštářky původně určené pro chlazení paměťových čipů. Naskládal jsem je navrch procesoru tak, aby to při pořádném zamhouření obou očí vytvořilo jakous takous rovinu a chladič měl na čem držet. Měkkost polštářků se dobře hodila právě proto, aby se vměstnaly mezi ty součástky mezi kontakty procesoru. Pak jsem na to připlácl chladič.
Uvědomil jsem si, že až heatspreader odskočí, nejspíše se celá tahle stavbička zboří jak domeček z karet, ale pro tu švandu jsem to tak nechal :). Ve finále jsem přeci jen pro ochranu jádra obalil střed větráku ubrouskem (kdyby na něj jádro padlo, aby hned nekřuplo).
Tím, že chladič seděl na žiletkách, které držely procesor za heatspreader, v podstatě docházel k dalšímu pomocnému tlaku na heatspreader (pružením žiletek), takže jsem si touto konstrukcí mimo jiné zajistil, že heatspreader skutečně aktivně odskočí, až se pájka roztaví.
Zbývá zažehnout plamenomet a pošimrat plamínkem heatspreader v místě, kde očekáváme jádro (tedy někde uprostřed).
„Žhavíme…“ (plamínek bohužel není vidět)
Plum! A je to pryč. Obrázek pochází z videa a ukazuje stav necelou půlsekundu po odlepení. Pájka na heatspreaderu je ještě tekutá, heatspreader pak upadl a pájka se po něm trošku rozlila.
Výsledek dopadl nad očekávání dobře, heatspreader upadl relativně rychle, takže ani na videu na další stránce na něj nebudete čekat moc dlouho.
Překvapivě se celá stavbička nezbortila, žiletky sice odstřelily heatspreader, ale nadále držely procesor i s chladičem na svěráku. Už na tomto obrázku si můžete všimnout, že vrstva pájky mezi jádrem a heatspreaderem rozhodně není nijak tenká. Na další stránce se podívejte na detaily a především na video zachycující vše podstatné. V jedné diskuzi jsem slíbil, že bude ve FullHD, tak tedy bude ve FullHD ;).