Uřízli jsme z Pentia 4 připájený heatspreader a změřili rozdíl
Kapitoly článků
Procesor tedy nejen naběhl, ale naběhl i operační systém a všechny potřebné aplikace, zkrátka jako by se mě chtělo to štěstí držet, všechno fungovalo, jak má. Byl jsem zvědav, zda počítač poběží dlouhodobě, stejně jako před sundáním heatspreaderu, takže jsem to nechal běžet v zátěži trošku déle, byť jsem si samozřejmě průběžně dělal screenshoty, kdyby to náhodou padlo. Nakonec jsem je mohl všechny zahodit, s výjimkou toho posledního:
Výsledek předčil mé očekávání. Teplota procesoru se držela na 43 ℃ (± 1 až 2 stupně), což znamenalo, že se snížily také otáčky větráku, který jel jen na nějakých 1800. Před sundáním heatspreaderu se teplota pohybovala kolem 50 ℃ a otáčky byly lehce pod 2000. To vše při stejné zátěži na stejném taktu, akorát test tentokráte běžel celých 75 hodin, tedy lehce přes 3 dny (což na výsledek nemá žádný vliv).
V klidu to nebylo o moc lepší než s heatspreaderem, teplota se držela povětšinou do 32 ℃, tedy šlo o pokles o zhruba 2 stupně.
Přiznám se, že nevím, co si o tom mám myslet. Má skutečně takový vliv heatspreader, nebo použitý materiál pro přenos tepla? Nebyla by nakonec CoolLaborka lepším řešením než pájka? To se bohužel už nedozvíme. Ne v případě tohoto Pentia 4.