Uřízli jsme z Pentia 4 připájený heatspreader a změřili rozdíl
Kapitoly článků
Věřte nebo ne, ale tohle byla ta jednodušší část. Podstatně větší čelendž je umístit procesor bez heatspreaderu do LGA775 patice a nasadit chladič tak, aby chladil jádro a celé to fungovalo. Heatspreader má totiž kromě funkce ochranné (chrání jádro před poškozením) a tepelně rozvodné ještě také funkci, s níž počítá celý úchytný mechanismus LGA socketů.
Vrchní kryt socketu totiž přitlačuje celý procesor právě za okraje heatspreaderu do patice tak, aby všechny kontakty seděly na svých místech. Chladič samotný mu v tom pomáhá jen z části. Tím, že heatspreader chybí, schází do řádného přitlačení procesoru na kontakty v socketu zhruba milimetr. A to není zdaleka jediný problém.
Samotné jádro je i bez heatspreaderu pod úrovní krytu socketu, takže tak, jak je to teď, by na to žádný chladič nasadit nešel. Sedl by si na konstrukci a jádra by se nedotýkal, což v případě Prescottu nevěští nic dobrého. Ochrana proti přehřátí throttlováním by se v takové situaci ani nestihla dostat ke slovu.
Celý problém je násoben tím, že kovová konstrukce uchycení procesoru v socketu nejde odstranit. Tedy alespoň v případě socketu LGA775, u novějších LGA patic je již přišroubována k desce a jde odmontovat. Tady je ale spodek konstrukce zachycen až za samotným socketem a ten je k desce přidělán asi tak na 775 místech. A takový mák nejsem, abych to všechno odpájel a zase to tam připájel. Nenarodil jsem se s mikropájkou místo ukazováčku, jako někteří mí známí (zdravím RayeRa ;-).
Nakonec jsem se musel spokojit s tím, že jsem pouze odstranil vrchní kryt (což je velice jednoduché, je tam jen zaháknutý) a doufal, že veškerou tu tvrdou dřinu odpracuje chladič. Jeho uchycení tak, aby si sedl na jádro procesoru a zatlačil jej náležitě do socketu, vyžadovalo drobné mechanické znásilnění úchytů chladiče, protože za normálních okolností překážela i ta nevyjmutelná kovová klícka.
Po zmermomocnění chladiče jsem nejprve ověřil jeho kontakt s jádrem nanesením kontrolní kapky pasty Noctua a přimáčknutím chladiče tak, jak bych minimálně předpokládal, že tam bude zatlačen. Kontrola se podařila, kapka se rozplácla. Zbývalo to už jen risknout: nanést CoolLaborku na jádro i chladič a ten přišroubovat.
A doufat, že bude jádro dost odolné na to, aby se nerozdrtilo a aby se všechny kontakty (nebo aspoň všechny důležité kontakty) procesoru spojily s kontakty v socketu.
Pentium 4 560 bez heatspreaderu - nabootovalo to
Považuji za malý zázrak, že to naběhlo. A napoprvé, jako Pája. Hurá, můžeme dělat testy.