Test nástřelu levnější sestavy pro FCAT
Kapitoly článků
Je čas srovnat si původní drahou sestavu a náš pokus o její levnější verzi.
O co s levnější verzí přicházíme?
- o možnost testovat v rozlišení vyšším než FullHD,
- o možnost měřit v 60 fps.
To je vše. Opravdu, žádná další omezení nejsou, pokud do sestavy dáme disk schopný hltat data rychlostí alespoň 130 MB/s. Takový disk by neměl být problém sehnat a i když to bude dražší, než jsem si původně myslel, stále to bude zlomek ceny originální drahé sestavy. Jako bonus lze říci, že budeme také pracovat s nekomprimovaným materiálem, což nám jednorázově ušetří práci (nebude potřeba řešit software na úpravu výstupu do požadovaného tvaru).
Jak moc jsou zmíněná omezení limitující?
To záleží, jak se na to podíváte. Budeme-li chtít měřit rozdíly mezi kartami, je to víceméně jedno, výkon můžeme u všech karet označit za „v závislosti na rozlišení srovnatelně škálující“ (a i kdyby tomu tak nebylo, tak prostě pro FullHD je to sestava použitelná.
Pokud jde o snímkovou frekvenci a snížení vertikálního rozlišení, tak je pravda, že tu přicházíme o určitou „přesnost časování“. Čistě teoreticky nám může vypadnout mikrosnímek, který by v plném 2560×1600 rozlišení při 60 fps zabral jeden až dva řádky, (možná i tři, ale to pro jednoduchost nebudeme uvažovat). Jak rychlý by byl takový snímek? Masakrózně rychlý, dvouřádkový snímek (zachycený původní drahou sestavou) by trval 0,0225… ms, což odpovídá 44 401 fps. Pravda, takové mikrosnímky skutečně originální sestava zaznamenala, v první ukázce z PC Perspective jich je v jedné minutě patnáct (jde o test dvou Radeonů HD 7970 v CrossFire, našly se i v testu dvou GeForce GTX 680 v SLI, jen jich bylo pouze 12). Namátkou jsem je kontroloval a všechny (z těch, co jsem kontroloval) pokračují na další obrazovce, takže jsou ve skutečnosti jen pokračováním delšího snímku.
Co by se ale stalo v našem případě? Buďto by se zaznamenaly také, jen by vypadaly delší, anebo by byly zcela vynechány, což se ale s ohledem na známý sled barevných pruhů dá poznat. Každopádně to nepovažuji za příliš limitující. Zejména pak s přihlédnutím k faktu, že jde vlastně jen o přesnost v časování při měření – neboli drahá sestava je schopna provádět měření každých zhruba 0,011 ms (týká se 1440p, při 1600p to bude ještě méně), naše sestava každých 0,03 ms, což si osobně dovolím označit za rozdíl, z něhož se v praxi nestřílí.
Závěr je každopádně takový, že ač souhlasím s tím, že sestava, kterou má k dispozici PC Perspective (a nejspíše i ExtraHardware) je skutečně na profi úrovni, téměř stejné množství zábavy se dá udělat i se sestavou značně levnější. Se sestavou, o níž jste si za posledních 8 dní mohli u nás přečíst již druhý (a s největší pravděpodobností na toto téma poslední) článek.