Test: pasivně chlazený zdroj SilverStone Nightjar 400W (SST-ST40NF)
Kapitoly článků
Už samotná krabice slibuje mnohé: regulaci napětí do odchylky max. 3 %, komponenty jako v serverovém zdroji a především pak nulovou hlučnost danou tím, že uvnitř není žádná pohybující se součástka, tedy konkrétně větrák.
Chlazení je realizováno přiděláním zahřívajících se součástek na ne zrovna malé hliníkové bloky, které se nemalou plochou dotýkají vrchní víc jak centimetr tlusté hliníkové stěny. Ta je k všemožným hliníkovým blokům „přimlasknuta“ takovým způsobem, že nás to (na rozdíl od velmi ochotně se lámající záruční pečeti) odradilo od dalšího rozebírání. Dovnitř jsme se zkrátka nepodívali (drželo to tak dobře, že jsme se báli, že utrhneme nějakou součástku), jako náhradu vám nabízíme podle našeho názoru celkem zdařilou recenzi tohoto zdroje na serveru Hardware Secrets, kde jej nejen otevřeli, ale „rozpájeli“ téměř na jednotlivé součástky a otestovali, kolik se z něj dá vyždímat. Vyždímali opravdu hodně, ale k tomu až později.
Pojďme si říci, co vlastně v krabici za zhruba 3,5 tisíce Kč najdete (ano, nejde o levný zdroj, ale to pasivní zdroje obecně nebývají, protože musí kvůli absenci aktivního chlazení leccos vydržet a tedy nemohou být sestaveny ze součástek „za čičapade“). kromě samotného zdroje jsou v balení také šroubky, a to ve dvojím provedení, můžete si vybrat, kterou sadu použijete. Jednu budete zašroubovávat šroubovákem, druhou zvládnete holou rukou. Pak je zde čtveřice „stahovacích pásků“ (nebo též „vázací pásky“, jak chcete) a čtveřice pásků na suchý zip, to abyste mohli udělat v PC skříni alespoň nejzákladnější „učesání“ kabelů a nevypadalo to tam, jako když to instaloval „borec v garáži“ za sáček „poctivě zametené podlahy“.
Co se týče kabelů, všechny jsou neodnímatelné. Hlavní je samozřejmě 24pinový napájecí pro základní desku, neméně důležitý je kabel pro napájení obvodů živících procesor, v tomto případě jde o osmipinový konektor dělitelný napůl, což je rozhodně potěšující.
K dispozici je též 8+6pinové napájení PCI Express grafiky. Podle toho, kolik a jak náročných těch grafik máte, můžete napájet buď jen jednu, nebo dvě. Na další kabel je navěšeno šest konektorů pro napájení SATA zařízení a poslední nese sadu 6+2 „velkých a malých Molexů“ pro napájení různých komponent (dříve téměř výhradně pevných disků a disketových mechanik).
Štítek hovoří poměrně jasnou řečí: uvnitř zdroje je jediná masivní 12V větev, která napájí největší část PC. Ta by sama o sobě měla snést zátěž až 27 A, tedy dávat 324 W. Další věci vyčtete jistě sami a pro toho, komu se nechce hledat v databází Underwriters Laboratories, máme dobrou, nebo špatnou zprávu (záleží na vašich preferencích): tento zdroj vyrábí FSP Group neboli Fortron. To je firma, která bývala pověstná kvalitou svých zdrojů (v pozitivním slova smyslu), nyní už u ní najdete zdroje „široké kvalitativní škály“. Máme pocit, že tento patří do té původní věhlasné úrovně.