Test 32GB SSD ADATA Premier SP800 aneb Mají smysl malá levná SSDčka?
Kapitoly článků
Ještě než skončíme, podívejme se na jeden zajímavý graf, k jehož vytvoření mě inspiroval náš šéfredaktor. Tento graf ukazuje přímé srovnání v Tutus Brutus testu s běžným pevným diskem. Jeho roli zastoupil ne zrovna nový 750GB 7200otáčkový Western Digital Caviar SE. Testovalo se přes celou plochu disku, neboli byl puštěn úplně stejný test jako s SSD.
|
|
Tutus Brutus test: 24 hodin, 50% náhodný zápis, 16K bloky (Graf je rolovací do stran, bafněte za šoupátko pod ním a jeďte doprava) |
Jak vidíte, pevný disk v tomto testu dělá necelé 4 MB/s, a to prakticky po celou dobu (s drobnými výchylkami). Je to logické, jde o běžný pevný disk, kterému je jedno, kolik dat do něj pošlete a jak dlouho je do něj posíláte. Není tam žádný wear leveling nebo mapování LBA na skutečné sektory (s drobnou výjimkou přealokovaných vadných sektorů, což ale není tento případ a kromě toho to na výsledek nemá v podstatě žádný vliv), takže je jeho práce docela dobře předvídatelná. Jeho výkon je v zásadě konstantní a s časem či přesněji zaplněním disku se nemění. Ani není důvod, proč by se mělo něco měnit.
Naproti tomu u SSD ke změně dochází. Zpočátku je vidět ten jasný rozdíl mezi SSD a HDD. Důvod, proč má smysl i takovéto SSD pořídit namísto HDD, je v 10násobném výkonu při práci s takto malými bloky náhodných dat. Škoda, že se ten rozdíl velice rychle zmenší, nicméně až do přepsání celé kapacity malého 32GB SSD je pořád alespoň 8násobný. Pak to rychle spadne na 4násobek a pak už se to jen zmenšuje a zmenšuje.
Zhruba po 2 a ½ hodinách této usilovné dřiny se rozdíl ztratí zcela a 32GB ADATA SP800 podává stejný výkon jako pevný disk. A pak už je to jen horší a horší a po celodenní dřině je výkon SSD méně než poloviční v porovnání s testovaným pevným diskem. Vlastně žádné jiné SSD, které se dostalo do našich grafů, nepodávalo ke konci Tutus Brutus testu horší výkon než HDD. ADATA SP800 32GB je první.
Faktem je, že kvůli tomuto typu práce jsem to SSDčko určitě nekupoval. V HTPC, kde veškerá data budou někde na síti a na SSD se bud dělat jen s operačním systémem a špetkou aplikací, se toto SSD prakticky nemá šanci dostat do stavu, kdy by mu pevný disk nějak začal šlapat na paty.