Test 32GB SSD ADATA Premier SP800 aneb Mají smysl malá levná SSDčka?
Kapitoly článků
Závěr bude čistě subjektivní. Dovolil bych si tvrdit, že takto levná SSDčka smysl mají, a to i přes neblahý výkon, který podávají. Pro specifické použití, jako je HTPC nebo server, kde bude hrát SSD roli úložiště pro operační systém, jde pořád o značně lepší volbu, než je pevný disk. Tím spíše, že toto malé SSD je levnější než jakýkoli pevný disk (pokud se bavíme o novém zboží).
Sám mám v jednom serveru pro operační systém starší 20GB PATA disk, který stále dobře slouží a pro daný účel je tento disk velký až až. Tento disk mi však zbyl po jednom velmi starém desktopu a nasazoval jsem jej v době, kdy ještě neexistovala malá SSDčka levnější než jakýkoli pevný disk. Dnes, kdybych takový disk neměl, bych neváhal ani chvilku a s klidem nasadil třeba toto 32GB Adato. Tedy pokud bych nedělal nějaký úzce specializovaný linuxový stroj bez požadavku na častější zápisy, kde by stačila fakt malá ještě výrazně levnější fleška. Ale třeba na systém Windows, jemuž obecně pobyt na výměnných médiích nedělá dobře, je 32GB SSDčko ospravedlnitelnou volbou. Jen si musíte dát pozor, aby systém nepřebobtnal jeho kapacitu ;-).
V době vydání článku byla pro zajímavost na CZC cena nejlevnějšího pevného disku bez koruny litr, to šlo ovšem o externí USB 3.0 320GB disk WD (s vělkou pravděpodobností nepřebudovatelný na interní SATA pouhým vyndáním, protože u externích WD disků bývá USB rozhraní přímo na plošňáku samotného disku). Nejlevnější SATA disk je tedy 250GB WD Scorpio Blue AF za něco přes 11 stovek, zatímco 32GB ADATA SP800 vychází o stovku levněji a operační systém s ním bude zcela jistě významně svižnější. No, a o tom to je.
PS: Možná, že by ve finále vyšel jako lepší 32GB ADATA Premier Pro SP600, který je oproti SP800 dražší o několik málo desetikorun, a to proto, že má řadič JMicron a ne SandForce, takže nebude rozdíl v práci s komprimovatelnými a nekomprimovatelnými daty. Ale nezkoušel jsem ho, takže nemohu říci. Snad příště :-).