Test 32GB SSD ADATA Premier SP800 aneb Mají smysl malá levná SSDčka?
Kapitoly článků
Protože jde o hodně levné SSDčko, dělaly se testy dvakrát. Jednou po opotřebení Tutus Brutus testy, jejichž výsledky najdete na další straně, podruhé po Secure Erase, což je jako kdyby bylo SSD nové. Sami uvidíte, že ty rozdíly tam jsou docela znát.
Compression Benchmark
Jasné potvrzení toho, že máme tu čest s SSD s řadičem LSI SandForce na asynchronních NAND flash čipech. Pro zajímavost ukázka téhož testu ve stavu unavenosti SSD:
Zejména zápisová křivka se z této dřiny zberchává obtížněji, úplně skvěle na tom není ani křivka čtecí, zejména pokud se jedná o prakticky dále nekomprimovatelná data.
ATTO Disk Benchmark
ATTO Disk Benchmark - ADATA SP800 32GB - nový (po Secure Erase)
Pro ATTO Disk benchmark na rozdíl od marketingových krasožvástů ve specifikaci volíme náhodná data. Výše uvedený výsledek je ještě krásný v tom smyslu, že ukazuje asi nejlepší možnosti tohoto SSD. Po únavě to bude vypadat o poznání méně krásněji:
ATTO Disk Benchmark - ADATA SP800 32GB - unavenej po testech
Rychlosti zápisu oproti předchozímu takřka ideálnímu stavu zhruba poloviční, čtení jede podle toho, jak SSD zrovna chytá dech.
Pro srovnání se podívejte na výsledek jiného SSD druhé generace: Kingston SSDNow V+200 (bez SandForce) v novém neunaveném stavu (pravda, má čtyřnásobnou kapacitu, takže by určitě měl být znatelně rychlejší):
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark - ADATA SP800 32GB - nový (po Secure Erase)
Pokud bude SSD nové, dá se na něj za různých okolností zapisovat rychlostí lehce přes 45 MB/s. Se čtením to je trošku složitější, ale sekvenčně se dá vylézt se smysluplnými (špatně až vůbec komprimovatelnými) daty na 180 MB/s.
CrystalDiskMark - ADATA SP800 32GB - unavenej po testech
I zde se ukazuje, že je-li toto SSDčko unavené, můžete čekat cokoli, jen ne stabilní rychlosti.
Ještě pro srovnání již zmíněného Kingstona:
CrystalDiskMark - Kingston SSDNow V+200 120GB