Test tří klávesnic Cherry, mechanických i membránových
Kapitoly článků
Začneme nejdražším modelem. Cherry MX Board 3.0 vyjde na zhruba 2 000 Kč a dalších zhruba 250 Kč si připravte, pokud budete chtít i odnímatelnou předložku. Je škoda, že tento kus plastu není zahrnut v originálním balení a musí se dokupovat samostatně.
Klávesnice je nabízena ve všech provedeních, tedy jak se spíše psacími cvakajícími spínači s jasnou hmatovou odezvou - MX Blue a MX Brown - tak se spíše herními spínači s lineárním chodem a zanedbatelnou hmatovou odezvou - MX Red a MX Black.
Klávesnice má rozměry 446 × 158 × 28 mm, hmotnost 830 g a připojuje se k PC odpojitelným USB-miniUSB kabelem o délce 1,8 metru. Zde je má druhá výtka: koncovka kabelu připojovaná do klávesnice sahá poměrně dost do prostoru a navíc se připojuje přesně ve středu klávesnice. Pokud tedy máte ve zvyku narazit klávesnici k monitoru, stojanu, či nějaké krabici/slovníku, na kterém vám monitor stojí, s touto klávesnicí to nepůjde.
Rozložení je nabízeno různého typu, my jsme dostali k testu originální německý model. Nechám na vašem osobním zvážení, zdali provedení multimediálním kláves skutečně pomocí MX spínačů považujete za klad, nebo byste naopak na své vysněné klávesnici raději uvítali malá membránová tlačítka. Ale je zde tedy ovládání hlasitosti a domovská klávesa.
Nožičky jsou poměrně malé a řekl bych středně bytelné - tj. je na nich poznat, že se nezlomí pod prvním vzteklým úderem během zanícené pařby, ale vysoce hrubé zacházení nevydrží. Vedle nich je ale možné klávesnici mít volně položenou na stole, pro tento případ Cherry do balení přidala nalepovací protiskluzové bloky, na něž jsou zespodu v těle klávesnice prohlubně.
Sklon kláves a odskočení jednotlivých řad je poměrně malé. Cherry zde zvolila vhodný kompromis mezi ryze psací klávesnicí, kde je odstupňování řad daleko výraznější a ryze herní/obyčejnou, kde leží spínače na jedné rovině.
Z hlediska bytelnosti konstrukce samotného těla klávesnice bych jej hodnotil jako středně dobré. Klávesnice je slušně bytelná, ale je vidět, že její útroby neskrývají masivní celotělový plech. Nelze tedy pevnost klávesnice zařadit mezi klady, ale konstrukce je dostatečně solidní, aby neputovala mezi zápory.
Spotřeba klávesnice dosahuje až 100 mA (to berme jako daň za kvalitnější řadič klávesnice a nadstandardní podsvícení některých tlačítek). Spínače Cherry MX mají udávanou životnost 50 miliónů úhozů. Popisky na klávesách jsou realizovány laserem a měly by být odolné. Klávesnice má indikaci Num Lock / Caps Lock přímo na daných klávesách a trvale svítící indikaci Start kláves. To může být pro mnohé uživatele nepříjemné.
Zkušenosti z používání
Následující text berte jako subjektivní.
Než se pustím do hodnocení klávesnice, mějte prosím na vědomí, že jsem testoval téměř výhradně verzi se spínači MX Blue, a to z toho důvodu, že o spínačích MX Red jsme si pověděli více v recenzi klávesnice func. Na český trh ale nejprve míří MX Board 3.0 se spínači Red, další verze přijdou později. Takže pokud patříte mezi příznivce Red spínačů, je pro vás vše v pořádku, pokud chcete Blue, chvíli to potrvá.
Celkově hodnotím klávesnici velmi kladně. Na spínačích Cherry MX Blue se píše velmi dobře a po troše zvykání (cca 1 až 2 týdny) se s nimi i dobře hrají hry. Jen se musíte připravit na to, že vám klávesnice bude hlasitě cvakat pod rukama. To je vlastnost Blue spínačů. V případě, že o toto nestojíte a chcete spíše lineární a tichý chod vhodný pro hraní her, volte raději jiné spínače, třeba Red.
Vzhledem k tomu, že okraj klávesnice ve spodní části je poměrně vysoko nad stolem, dost mi chyběla předložka. Ta dle mého má být v případě této klávesnice součástí standardního balení, byť chápu, že Cherry ji zase nechce vnucovat každému. Co mi vadilo daleko více, je do prostoru trčící miniUSB konektor/kabel připojující klávesnici. Toto mělo být buď vyvedeno někde po straně (raději po pravé), nebo mělo být zakončení kabelu proveden nějak úsporněji, nebo ještě lépe připojující konektor v klávesnici trochu utopen v její konstrukci anebo vyveden šikmo). Realizované řešení je důvodem, proč MX Board 3.0 nedosáhne na vyšší hodnocení.
Dále jsem si ani za několik týdnů nezvykl na indikaci Caps Locku přímo na klávese a dost mě obtěžovalo podsvícení Start kláves. Ano, toto je subjektivní, ale zkrátka více než 20letý návyk ve mě Cherry nezlomila ani za několik týdnů.