Test: Western Digital Livewire - data po elektrické síti
Kapitoly článků
Western Digital Livewire je „řešení“, které si neklade za cíl plně nahradit klasickou datovou síť po dvou (až čtyřech) kroucených dvojlinkách. To by se ani nevyplatilo, protože zhruba za stejnou cenu, jako koupíte pár těchto krabiček, pořídíte 305m klubko Cat5e kabelu, 8portový gigabitový switch a šestnáct RJ-45 konektorů (spočítejte si, kolik počítačů jednotlivými řešeními spojíte). WD Livewire je výrobcem míněno především jako doplněk k multimediálním centrům připojeným k FullHD zobrazovadlům, kam je potřeba bez dalšího natahování kabelů dotáhnout datovou síť. A když už, tak díky vestavěnému čtyřportovému switchi vytvoříte na daném místě rovnou čtyři RJ-45 porty. Důvod, proč nejsou gigabitové, bychom odhadovali na skutečnost, že zatím (naštěstí) na přehrávání FullHD filmů není potřeba nic silnějšího než 100Mbit ;-). Ostatně některá „hypernáročná“ videa (Samsung Oceanic Demo) lze přehrát i přes elektrické vedení (ale je to tak na hraně, že záleží na maličkostech a už se to povést nemusí). To už ale předbíháme, pojďme se nejprve na WD Livewire podívat.
Obsah balení
V malé úhledné krabičce najdete:
- 2× WD Livewire adaptér
- 2× připojovací elektrická šňůra (vidlice)
- 2× připojovací elektrická šňůra (Velká Británie)
- 2× datový propojovací kabel (odhadem půlmetrový)
- informace o záruce
- rychlý obrázkový návod a popis obsahu balení
- CD s WD Livewire utilitou a manuály
Koupí jednoho balení tedy získáte použitelný „kit“ pro „protažení“ datové sítě z jednoho místa na druhé. O jak rychlé „protažení“ půjde, to bude pochopitelně záviset na mnoha faktorech. Rovnou můžeme prozradit, že s čistokrevným „100Mbit. ethernetem“ nepočítejte, bude to vždy méně. Signálová rychlost 200 Mbit/s na elektrickém vedení totiž platí pro oba směry a i takový plnokrevný 100Mbitový ethernet vlastně běhá na 200 Mbitech/s – 100 tam a 100 zpět (full-duplex).
Vzhled
Vedle čtyř RJ-45 portů najdeme tlačítko „Sync“. Normálně jej potřebovat nebudete, WD Livewire fungují hned po zapojení, jinak slouží k synchronizaci, stačí stisknout současně tato tlačítka na dvou do elektrické sítě připojených WD Livewire a oba adaptéry se spojí (to rozmezí, jak moc současně musíte ta tlačítka stihnout, je poměrně velké, máte na to dvě minuty).
Na „přední straně“ pak naleznete indikační LEDky. Čtyři slouží pro jednotlivé RJ-45 porty, PCL-Link indikuje spojení obou Livewire adaptérů, pátá LEDka signalizuje, že zařízení je připojené do elektrické sítě a žije.
Na spodním štítku pak najdete kromě jiného i MAC adresu. Tu není úplně od věci znát, protože se s ní pak setkáte ve WD Livewire utilitě a můžete tak podle ní identifikovat jednotlivé adaptéry. Postačí vám znát poslední dva znaky (v jednom balení se MAC adresa liší většinou jen tím posledním, maximálně posledními dvěma).
Samotná zásuvka pro elektrickou šňůru je přelepena varující nálepkou informující o tom, že byste krabičky neměli připojovat do vícezásuvkového adaptéru (tzv. „psa“), ale pokud možno rovnou do zásuvky ve zdi. V běžných „psech“ a podobných rozbočkách to funguje, ale problém může údajně nastat u takových, které mají přepěťovou ochranu (může rušit přenos dat). Pod nálepkou je klasická zástrčka pro dvoudrátový přívod, vedle ní je také vypínač, ten však neodpojuje od napájení vše, ale pouze elektronickou část adaptéru (výrobce o něm hovoří jako o přepínači pro „úsporný režim“, přičemž v tomto úsporném režimu adaptér prostě nefunguje).