Testy komunikace: uvnitř domu
Kapitoly článků
Nejprve vám ukážeme u jednotlivých situací výsledky měření dvěma způsoby: ten první je čistě informační a pochází z dodávané WD Livewire Utility, která nám prozrazuje, na jaké signálové rychlosti se vlastně obě WD Livewire krabičky domluvily. Druhé měření je čistě praktické a ukazuje rychlost kopírování velkého souboru ze serveru na notebook (není v tom zahrnuta rychlost zápisu na cílový disk, protože se zapisovalo do paměti, stejně jako když přehráváte film, také jej ze sítě neukládáte na lokální disk, ale rovnou je zpracováván a přehráván). Zdrojový soubor byl vám jistě dobře známý
1Gbit Ethernet
Na tomto typu sítě bude možné přehrávat videa ještě hodně dlouho, tedy minimálně taková, která jsou nějak rozumně kódována (některá nekomprimovaná videa mají dnes problémy v reálném čase odbavovat i pevné disky).
54Mbit Wi-Fi
Je to tak, přes 802.11g Wi-Fi si Samsung Oceanic Demo nepřehrajete. To už by bylo potřeba nasadit alespoň 802.11n, takové APčko se ale v naší redakci nevyskytuje. Méně náročná videa, kterých je drtivá většina, si ale touto cestou přehrajete. Propustnost do 2 MB/s stačí v pohodě na videa s datovým tokem až zhruba 15 Mbit/s.
Přímý spoj WD Livewire
Přímý spoj WD Livewire zde rozhodně vítězí nad Wi-Fi 802.11g. Je to logické, jestliže se WD Livewire krabičky spojí na skoro 200 Mbit/s (tedy řekněme, že to je skoro 100 Mbit/s jedním směrem), musí to být zákonitě více než 54 Mbit/s. Plus mínus nějaká ta režie a ono to skutečně zhruba odpovídá, že to je přibližně dvojnásobek. Na tomto spojení skutečně šlo Samsung Oceanic Demo ze sítě přehrávat plynule, rychlost je totiž nekolísavá a „buffer“ v přehrávači v notebooku pro přednačítání dost velký na to, aby se video stihlo přehrát. Stačí ale malé zaškobrtnutí a už by mohly být problémy. Pro běžná FullHD videa jde však o spolehlivý a bohatě dostačující spoj.
Z 3. do 2. np., různé fáze
Tato rychlost už na Samsung Oceanic Demo nestačí, ale na ostatní videa je bohatě dostačující (až do datového toku zhruba 28 Mbit/s, takových mnoho nenajdete). Stabilita spoje opět v pohodě.
Z 3. do 1. np., různé fáze
Překvapivě jsme zde dosáhli lepšího výsledku než v předchozím případě. Je vidět, že lišící se fáze zdaleka nejsou takovou překážkou jako ostatní aspekty elektrického vedení. Možná to bylo i tím, že obě fáze vedou v jednom kabelu „vedle sebe na trase delší dobu“, ale to už jen hádáme. Každopádně datový tok videa můžeme v tomto případě klidně zvýšit až na 30 Mbit/s a bude to v pohodě.