Testovací sestava
Kapitoly článků
|
Opět si dovolíme vysvětlit několik drobností. Paměti, které jsou v sestavě použity, dodal na testování sám Intel. Nejsou z nejrychlejších, ale ono to vůbec nevadí, na nich totiž v praxi uvidíte, že vůbec nemusíte dávat ke Core i7 ty nejvýše taktované oplatky, které na trhu seženete. Tříkanálový řadič by to měl pořešit, stejně jako to řeší desetikanálový řadič při přístupu k MLC čipům SSD Intel X25-M. Intel si byl pravděpodobně vědom toho, že v době uvádění Core i7 nebudou (nejsou) ještě DDR3 paměti tak rozšířené, spíše se výrobci předhánějí v uvádění co nejrychlejších modelů, aby byl vůbec v praxi znát nějaký rozdíl oproti stále nejrozšířenějším a o poznání levnějším DDR2 (prostě pořád platí, že když to není nutné, není třeba jít hned po tom nejnovějším, v případě Core i7 však jiná možnost než DDR3 není).
Grafika, to je kapitola sama pro sebe, používáme jaksi to, co sami máme. Ano, určitě by se k této sestavě hodily nějaké dvě nadupané GeForcky, nebo alespoň Radeon HD 4870 X2, ale to by na nás museli být dodavatelé hodnější ;-). Z toho však vyplývá jedno: Herní testy nečekejte. Ostatně ani tento článek nemá být zevrubnou recenzí „Nehalemu“, to už za nás dávno udělali jiní, jak bylo již zmíněno, budeme se zabývat jen některými zajímavostmi.
K pevným diskům: ano, víme, že X25-M by se nemělo říkat „disk“, protože to skutečně žádný disk není, ale SSD jsou přeci jen ještě dost nové a ono to zkrátka svádí říkat tomu, kam se nainstaluje OS a ládují se aplikace a data, prostě „disk“ (jednoduše proto, že se tomu tak doposud říká – navíc se s tím jistě setkáte nejen u nás). Budeme se pokoušet tomuto termínu v souvislosti s SSD vyhýbat a nazývat to prostě SSD nebo obecně úložiště, ale tady v tabulce nám to ještě zkuste odpustit.
A konečně k těm operačním systémům: Dovolili jsme si udělat takovou trošku hříčku a zkusili aktuální betaverzi Windows 7
Snímek správce zařízení opět ukazuje vše, co systém vidí. Přehlédnout rozhodně nelze osm procesorů (čtyři jádra, každé se tváří jako dva procesory díky HyperThreadingu) a ovladače čipsetu Intel X58, který se ve verzi pro jednoprocesorové pracovní stanice bude zjevně jmenovat Intel 5500 a Intel 5520. Druhého zapojeného disku si zatím nevšímejte, jde o 74GB Raptor, na kterém jsou testovací data ;-). V neposlední řadě je zde také vidět, k čemu je ono „CIR“ zařízení dobré. Připojují se na něj infračervené ovladače typu klávesnice a myš, souvisí to s pohodlným ovládáním Windows Media Center PC z gauče. Akorát že nemáme ani takovéto zařízení, ani fyzický CIR vysílač/přijímač, takže je to tam v tuto chvíli spíše pro zajímavost.
Než půjdeme dál, mrkneme se ještě na jednu zajímavost, kterou je Windows Experience Index z připravovaného systému Windows 7:
Jistě víte, že Windows Vista končí s hodnocením na hodnotě 5,9 a asi nemusíme říkat, že v případě této sestavy jsou na zmíněné maximální hodnotě všechny položky. Windows 7 jdou s číslováním ještě o kousek dále a prozatím to vypadá, že končí na 7,9. Sem se dostal zcela po zásluze Intel SSD X25-M a spíše nečekaně také Radeon HD 3850, ovšem ten skutečně pro Aero nemá co vylepšit, Aero je nenáročné, Radeon HD 3850 umí DirectX 10.1, takže zde skutečně není co řešit. Nás však zajímá hodnocení procesoru a to je v tuto chvíli na hodnotě 6,7, naopak asi má Windows 7 přísnější požadavky na paměti, protože dává jen 5,5 bodu (anebo to také může být nedostatek aktuální betaverze Windows 7, protože pochopitelně ještě nejde o hotový produkt, určitě předpokládáme, že se to hodnocení ve finální verzi změní).