Turbo Boost podrobněji
Kapitoly článků
Sice jsme toho už o Turbo Boost technologii napovídali dost, ale to vůbec nevadí. Je až překvapivé, jak v době procesorů se stále více a více jádry schopných zpracovávat ještě větší množství softwarových vláken současně mysleli tvůrci „Nehalemu“ i na staré dobré neoptimalizované aplikace. I když – ono by se v podstatě dalo říci „konečně jim to došlo“, nicméně výsledek je skutečně pěkný. Není všespásný, to samozřejmě ani náhodou, pořád ještě nelze převést veškerý potenciál procesoru na práci na jednovláknové úloze, ale náznak snahy něco s tím udělat, kterým Turbo Boost rozhodně je, i když na to jde relativně jednoduchou cestou, se prostě cení.
Jak jsme již v průběhu povídání několikrát řekli, Turbo Boost zvyšuje u procesoru násobič nad nominální hodnotu v případě jeho vytížení, přičemž při zátěži jen jednoho jádra toto jádro zrychluje ještě o další krůček. Ve své podstatě se tak Intelu podařilo zkombinovat vlastnosti AMD Phenomu, který taktuje svá jádra nezávisle (takže se příslušným způsobem zrychluje jen to, které má co dělat) a Core 2 Quad, který se svou EIST pouze hlídá, zda má procesor co dělat (a pak jej zrychlí jako celek), nebo ne (a pak jej nechá běžet pomalu a šetří tak energii). Pokud pomineme Turbo, pak Core i7 má EIST také a funguje úplně stejně jako na Core 2 Quad, tedy zrychluje při zátěži třeba jen jednoho z nich všechna čtyři, a to na nominální hodnotu procesoru (resp. na tu, co je v SETUPu označena jako Non-Turbo Ratio, samozřejmě krát rychlost základní sběrnice). V případě Core i7 modelu 920 tedy běží procesor v klidu na 1,6 GHz a s vypnutým Turbem pak v zátěži vyskočí na 2,66 GHz. Zapnutí Turbo režimu z něj automaticky dělá v tomto konkrétním případě něco jako model 930, který neexistuje. Takový procesor běhá v klidu na 1,6 GHz a při zátěži jde minimálně na 2,80 GHz, když je zaměstnáno více než jedno jeho jádro, a pokud jen to jedno, pak se z něj pro danou úlohu de-facto stává model 940 bez Turba, protože toto jádro běhá na 2,93 GHz (a ostatní, jak již bylo řečeno, „nic nedělají“ na 2,8 GHz).
Protože vypínání Turba je v podstatě úplně zbytečné a bezvýznamné (třeba Core i7 920 se v takovém případě nechá s naprostým přehledem uchladit boxovaným chladičem, který v zavřené skříni prakticky neuslyšíte), dá se docela klidně říci, že každý procesor Core i7 je vlastně vždy o 133 MHz rychlejší, než jaké má základní parametry. U Extreme procesorů si pak můžete dovolit, když máte dobré chlazení, jít s Turbo frekvencí klidně ještě výše, takže nominálních 3,2 GHz ani náhodou není konečná. My jsme provedli takový velice rychlý pokus a nastavili parametry procesoru v SETUPu takto:
V praxi to znamená, že jsme nic nedělali s non-Turbo taktem a zvedali jen ty Turbo. Při zátěži všech čtyř jader by měl procesor dosáhnout na 3,33 GHz, při zátěži jen tří na 3,46 GHz, při zátěži jen dvou na 3,60 a při zátěži jen jednoho jádra by toto mělo běhat na 3,73 GHz. V praxi to pak vypadá nějak tak, jako na následující videoukázce. Ještě pro upřesnění: 8 procesorů, které jsou ve správci úloh vidět, patří ke skutečným jádrům takto: 0 a 1 první jádro, 2 a 3 druhé jádro, 4 a 5 třetí jádro, 6 a 7 čtvrté jádro. Uvádíme to proto, abyste věděli, že když se zatíží dva virtuální procesory, které náleží díky HyperThreadingu fyzicky k jednomu jádru, pořád je tím zatíženo jen jedno jádro a to může pracovat na nejrychlejší Turbo frekvenci. Když se ale zatíží dva procesory a každý opravdu náleží k jinému jádru, pak jsou zatížena dvě jádra a podle toho se bude chovat Turbo, oba procesory poběží tedy pomaleji. Samozřejmé je, že dva virtuální procesory, každý náležící k jinému jádru, odvedou svou práci pochopitelně rychleji než dva virtuální procesory spřažené HyperThreadingem k jednomu fyzickému jádru, i když toto samo běží rychleji než dvě skutečná jádra (ono zase o tolik rychleji neběží, to by muselo setsakramentsky kvaltovat, aby vyvážilo práci dvou fyzických jader ;). Ještě drobnost: V programu HWiNFO32, který ukazuje takt jader, se nezobrazují u jednotlivých jader „Turbo násobiče“, zůstávají pořád na max. 25×, přestože frekvence se jim skutečně mění, to vidět na videu je. (Na videu bohužel na 3,73GHz frekvenci nedojde, protože jedno z jader je vždy bohužel trochu zaměstnáno nahráváním videa – dost na to, aby se to považovalo za „pracující“ jádro, takže v jeden moment vždy běží minimálně dvě.)