Testovací sestava
Kapitoly článků
Testovací sestava z části vychází z toho, o čem bude dnes řeč. Nebude to přetaktovávání procesoru, protože to nepovažujeme za zajímavé, i když je to jedna z věcí, pro kterou by měl být čipset Z68 jako stvořený (na rozdíl od dosavadních čipsetů rodiny „Cougar Point“). Nebude to ani provoz integrované grafiky spolu s grafikou v PCI Express slotu, protože deska, kterou na testy máme, zrovna integrovanou grafiku nepodporuje. A tak je vlastně jedinou zajímavou věcí na této desce z našeho pohledu právě provoz Intel Smart Response Technology neboli kombinace výkonu HDD a SSD za účelem zrychlení systému pomocí SSD při zachování kapacity, kterou pevný disk poskytuje.
Desku jsme osadili tím nejvýkonnějším, co má v desktopovém segmentu Intel pro socket LGA1155 k dispozici, tedy Core i7 2600K. S tímto procesorem se pak podíváme i na práci integrované grafiky spolu s grafikami v PCIe ×16 slotech, jakmile budeme mít k dispozici desku s čipsetem Z68 a grafickými výstupy.
Coby paměť jsme tentokráte dostali k dispozici poměrně sympatickou dvojici 2GB modulů DDR3-1600 Kingston HyperX Genesis s časováním CL9, tzv. varianta „Plug n Play“, což v podání Kingstonu znamená přítomnost patřičných profilů přímo v SPD, takže na 1 600 MHz běží rovnou po zastrčení do desky (pokud deska takovou rychlost podporuje) bez nutnosti jakéhokoli dodatečného nastavování v BIOSu.
Pokud jde o datové úložiště, použili jsme dvojí konfiguraci. V první řadě jsme si potřebovali vyzkoušet, co udělá přidání „SSD Cache“ s výkonem diskového subsystému postaveného na pomalém 2TB disku Western Digital RE4-GP (řada GreenPower s nižšími otáčkami), tedy typický scénář „máme velkou kapacitu, ale potřebujeme taky rychlost, to vše bez kompromisů“.
Ve druhé řadě jsme si chtěli vyzkoušet, zda lze SSD Cache použít také v situaci, kdy je v provozu diskové pole, což je zase scénář typu „potřebujeme mít úložiště spolehlivé a přitom rychlé“. Zároveň jsme chtěli trošku nahlédnout pod krovky fungování tohoto řešení, takže jsme použili z předchozího článku ověřené řešení dvou 80GB PATA disků s blikajícími SATA redukcemi (v našem případě sice nepůjde primárně o bezpečnost, ale kapacitu, my si totiž hlavně potřebujeme ověřit, že i diskové pole lze pomocí SSD urychlit).
Ve všech těchto případech hrál svou roli další produkt od společnosti Kingston, a sice SSDNow V+100 s kapacitou 64 GB. Tady bychom se chtěli trochu zastavit, protože vás možná napadne, proč volit tak malou kapacitu.
Má to dva důvody. Tím prvním je, že čím menší SSD, tím méně peněz za toto urychlení dáte. Kapacita SSD zde není až tak úplně důležitá, protože o tu je postaráno volbou velkého pevného disku. Rychlost zase zajišťuje SSD, přičemž pro kopici práce by jistě stačila i velikost 16 GB. Jinými slovy cílem Intel Smart Response Technology je „za málo peněz hodně muziky“, tedy abyste si mohli s co nejmenšími náklady urychlit systém. O jak velké urychlení se jedná, na to se dnes podíváme. Pro úplnost, i když to není nijak důležité, dodejme, že o tvorbu obrazu se postaral Radeon HD 5450.
Celkem důležitá věc: testovali jsme s ovladači Intel RST dodávanými k desce, šlo o verzi 10.5.0.1015 z 9.2.2011. Bohužel až v době, kdy už byly všechny testy hotové, tedy dnes krátce před polednem, nám od Gigabyte přišla informace o nové verzi 10.5.0.1026 z 26.4.2011.