Testy a měření
Nyní již k výběrovým testům.
Takto vypadala testovací sestava, kromě ní ještě používáme zmiňovaný 74GB Raptor, DVD mechaniku, 550W zdroj Corsair VX550 (na něm měříme spotřebu) a pro herní testy pak 24" LCD HP LP2475w. Dnes to ale nebude o testech, vše potřebné jsme již proměřili loni v listopadu při rozsáhlém testu Core i7 procesorů, dnes si povídáme o základní desce, tak je zcela irelevantní měřit například fps ve Falloutu 3 či výkon procesoru v Avidemuxu. Ne že bychom to nezkusili, ale přesně dle očekávání takové testy končí ±1,5 % od měření na desce od Intelu, pročež jsou zcela neprůkazné (mimo jiné s ohledem na nestálé chování Windows Vista, systému, který neustále někam hrabe na disk a občas bezdůvodně na zlomek vteřiny zatíží procesor, byť na „osmi“jádrovém monstru je tento efekt v podstatě zcela eliminován jeho obrovským výkonem.
Skóre z Windows Vista je poměrně úsměvné. Jak procesor (to nejlepší, co lze momentálně mezi x86 sehnat), tak paměti (Patriot DDR3-1600 v dualu) a grafika (GeForce GTX 260) končí na nejvyšší hodnotě, brzdou systému je tak dle Windows Vista 10 000otáčkový disk Raptor. Ale my to celkem chápeme, už má svoje nejlepší roky za sebou a z hlediska přenosové rychlosti je už dávno překonán. Přístupová doba je ale něco jiného a kdo zná Windows Vista, ten ví, že disk má se zhruba třetinovou přístupovkou oproti současných 1-2TB diskům stále co nabídnout.
V Sisoft Sandra 2009 jsme se dočkali výkonu tu o fous nižšího, tu o fous vyššího oproti řešení postavenému na Intel X58 desce.
Rozdíly v renderovacím testu jsou zcela minimální.
Při testu komprese 2CD alba byl rozdíl prakticky nulový, proto v grafu necháváme pouze výsledek testované desky.
S ohledem na to, že jako grafickou kartu jsme tentokrát použili něco jiného, než v minulé recenzi a beztak ovladače za ty měsíce opět o něco poskočily, zcela se dnes oprostíme od měření ve hrách, na kteréžto výsledky má základní deska beztak zcela mizivý vliv (a považovat rozptyl kolem jednotek procent za něco jiného než náhodu, nepřesnost měření či vliv konkrétní softwarové konfigurace, je beztak bláhové). Snad vás o něco více bude zajímat orientační spotřeba takového hi-end PC.
V klidu jsme naměřili 125 W, pod plnou zátěží CPU 217 W, GPU 289 W a konečně při plně zatíženém CPU i GPU celých 346 W. Tolik papala sestava s GeForce GTX 260, 130W Core i7 a jedním 10 000otáčkovým diskem.