Testy spotřeby Ubuntu vs Mac OS X na Macbooku Pro: překvapení se nekoná
Apple má pochopitelně nespornou výhodu v tom, že vyvíjí jak vlastní hardware (tedy převážně jej slepuje z komponent třetích stran), tak software. Testovaný Macbook Pro generace 2010, tedy s 2,4GHz procesorem Intel Core i5 520M, SSD 2. generace, 4 GB RAM a diskrétní GeForce GT 330M tak mohl využívat všech jemných fines, které mu aktuální Mac OS X 10.8 Mountain Lion nabízí.
Patrně právě v oné duální grafice a stále přetrvávajících problémech Linuxu s jejich přepínáním, se bude skrývat část zdůvodnění horších výsledků oproti Mac OS X. Zatímco totiž klidová spotřeba s Mac OS X byla pouhých 9 W, s Ubuntu 12.10 notebook baštil 22 W. Pod plnou zátěží CPU testem C-Ray to pak bylo 46 W versus 61 W ve prospěch Mac OS X. Pochopitelně tak s Ubuntu docházelo i k roztáčení ventilátorů do vyšších hodnot a v důsledku k vyšší hlučnosti za běhu.
Na to, že jde o dva roky starý laptop, nejsou výsledky nijak zvlášť dobré. Na druhou stranu je potřeba si přiznat, že jen minorita těch, kdož si kupují Macbooky, zahazují Mac OS X a instalují Linux. Faktem ale je, že Linuxový kernel stále zápasí s problémy kolem spotřeby, resp. podpory všemožných úsporných funkcí, které jsou pochopitelně v Mac OS X, díky úzké spolupráci Applu s Intelem, vyladěny skvěle. Tyto a další problémy pak čekají na všechny, kdož by chtěli Ubuntu či jinou distribuci nasadit na nový Macbook Pro s Retina displejem či obecně Apple stroje s Thunderboltem. I zde Linux teprve dohání hardwarový skok, který Apple za poslední rok a půl udělal.
Bylo by ale neférové vinit Ubuntu z nepodpory produktů tak uzavřeného výrobce, jakým je Apple. Co se týče Optimusu, padá vina na bedra Nvidie (tu ostatně Linus před časem poslal kamsi) a zbytek je principiálně problémem zákazníka. U Linuxu vždy platí: nejdříve si zjisti, co systém podporuje a pak teprve kupuj železo, nikoli naopak.
Dále k tématu: