Threadripper AMD neplánovala, inženýři ho připravili ve volném čase
V rozhovoru pro Forbes potvrdili pracovníci AMD několik zajímavostí o vývoji procesoru ThreadRipper. Zatímco vedení společnosti plánovalo pouze (až) osmijádrový Ryzen (jeden křemíkový modul Zeppelin) a (až) třicetidvoujádrový serverový Epyc (čtyři křemíkové moduly Zeppelin), několik inženýrů si pohrávalo s jinou představou. Tou byl ultimátní procesor pro desktop, který by navíc vyplňoval logickou výkonnostní mezeru mezi procesory z jednoho a čtyřech modulů.
Tento nápad ale nikdo nepředložil vedení firmy, ale místo toho si skupinka inženýrů, která se postupně rozrostla o pracovníky různých oddělení, připravila návrh platformy a provedla příslušné testy. Teprve po roce, když bylo vše vyzkoušeno a ověřeno, přišli s hotovou věcí za starším vice prezidentem společnosti pro výpočty a grafiku, Jimem Andersonem. Ten byl výsledkem nadšený, protože sám původně pracoval jako inženýr vývoje procesorů a celý projekt posvětil.
Dál už práce probíhaly oficiálně. Rok „tajného“ vývoje se v praxi odrazil i na pozdější reakci Intelu. Zatímco reakci na Ryzen a Epyc ohlásil Intel s předstihem - o šestijádrovém Coffee Lake a dvacetiosmijádrovém Skylake víme již několik let, na Threadripper připravený nebyl. A tak se HEDT roadmapa z původně až desetijádrového Skylaku posunula nejprve na až dvanáctijádrový a poté na až osmnáctijádrový, který byl původně určený pouze pro serverový segment.
Protože si na tyto dodatečně naplánované procesory Skylake pro platformu HEDT budeme ještě muset nějakou chvíli počkat, stal se Threadripper, vyvinutý pro radost několika inženýrů, na čas nejvýkonnějším dostupným x86 procesorem.