Třetí generace klávesnic od Apple konečně řeší problémy předchozí generace
Návrh tehdejšího mechanismu ale nebyl úplně dokonalý. Pro mnoho uživatelů byl nový styl značně nepohodlný na psaní, protože nová klávesnice neposkytovala ten správný pocit. Při stisku klávesy nedošlo k obvyklému stisknutí, kdy samotná klávesa cestuje pár milimetrů ke konečnému sepnutí snímače. Nedostával se tak ten kýžený pocit stisknuté klávesy. Dalším neduhem byla opravdu vysoká hlučnost, která v některých případech překonala i normálně hlučné mechanické klávesnice.
Nový mechanismus oproti tomu poskytuje extrémně nízkou vzdálenost k sepnutí. To ale není všechno, co se změnilo. Předešlý typ mechanismu byl extrémně citlivý na jakékoliv částice, které se celkem snadno mohly dostat pod samotnou klávesu. Když připočítáme již zmíněný extrémně krátký chod klávesy, dostaneme výsledek v podobě opakujícího znaku při stisknutí nebo zcela nefunkční klávesu.
Kdyby se jednalo o klasickou konstrukci, stačilo by tlačítko demontovat a zmíněnou nečistotu odstranit, ale to by nebyl Apple. Zde se konstrukce liší od jinak běžných laptopů. Zatímco v případě jakékoliv poruchy u PC lze klávesnici velmi snadno demnotovat a nahradit za novou, u MacBooku to tak snadné není.
Celá klávesnice není samostatný celek a k demontování je zapotřebí klávesy doslova vytrhat z hliníkové konstrukce společně s baterií, jelikož je vše přilepené k sobě. Při poruše nezbylo uživateli nic jiného, než vzít svůj ceněný Mac do autorizovaného Apple obchodu a zaplatit poměrně drahou výměnu. Tento problém se naštěstí začal řešit a Apple nabídl poškozeným výměnu klávesnic zdarma. Do zařízení se ale nedostane modernizovaná klávesnice, ale stále stejná, původní, která trpí stejným problémem a je tak jisté, že v budoucnosti opět selže.
Když před pár dny došlo k modernizaci současných MacBooků, došlo k tiché modernizaci také klávesnice. Nedošlo k celkovému přepracování snímače, pouze k lehké modifikaci. Aby se Apple zbavil problému vniknutí nečistot do kláves, umístil pod klávesu přímo na snímač ochrannou membránu zajišťující krytí před nečistotami, které mohou nenávratně poškodit snímač. Jako bonus došlo k výraznému snížení hlučnosti při psaní, což Apple inzeroval jako hlavní a jedinou výhodu.
Z dostupných informací je tak jasně vidět, že se Apple zcela jasně snaží od celého problému distancovat a stále tvrdošijně trvá na používání opravdu citlivých snímačů, jen překrytou membránou. To ostatně dokazuje i aktuální nabídka u Apple, kde jsou stále ke koupi zařízení s 2. generací klávesnic. Můžeme jen doufat, že už tak drahé stroje budou méně poruchové v budoucnu.