Trump si je jistý, že Apple díky jeho podpoře obnoví výrobu v USA
Donald Trump by chtěl z Applu udělat ještě američtější firmu. Když mu CEO Applu, Tim Cook telefonicky poblahopřál ke zvolení, pustili se spolu oba pánové do řeči a nadcházející prezident předestřel své plány: „Time, považoval bych za jeden ze svých největších úspěchů, pokud bych přiměl Apple k postavení velké továrny ve Spojených státech, nebo více velkých továren ve Spojených státech, namísto k výrobě v Číně nebo Vietnamu, a výrobě vašich produktů tady u nás.“
Trump dále vyjádřil přesvědčení, že Apple opět začne vyrábět v USA a nabídl Cookovi „velmi výrazné snížení daní“ a „značné omezení regulací“. Je samozřejmě otázkou, zda by vůbec po tomto zvýhodnění byly náklady na montáž v USA alespoň srovnatelné s náklady, za které ji dokáže zajistit Čína. Na druhou stranu američtí zákazníci jsou známí patrioti a za samolepku „Made in USA“ si rádi připlatí.
Pro Apple by tak mohlo být výhodné této nabídky využít byť jen pro část portfolia, například top model iPhonu. Americký zákazník by tím získal motivaci k útratě vyššího obnosu za dražší model a krom něj by byl spokojený Apple i Trump.
Ochrannou ruku nad Applem držel i dosavadní prezident USA, Barack Obama, byť se jeho přízeň projevovala odlišně - dá se říct, že méně transparentně. V létě 2013 vetoval tehdejší zákaz prodeje iPhonů a iPadů vydaný americkou ITC. Tím poškodil konkurenční společnost Samsung hned na dvou frontách. Apple tehdy korejského výrobce žaloval prakticky na všech významnějších trzích světa, v USA šlo v té době o miliardu dolarů. Samsungu se tehdy na americké půdě podařilo uskutečnit obranný tah a na základě porušení patentů Samsungu Applem zakázala ITC dovoz vybraného hardwaru Applu do USA. Pro Samsung to znamenalo naději, protože tím mohl Apple přesvědčit k zastavení procesu o miliardu dolarů nebo k mimosoudnímu vyrovnání. Přišlo ale Obamovo veto a naděje Samsungu na ukončení sporu o miliardu dolarů padly. O druhou miliardu pak společnost přišla v důsledku poklesu akcií, který Obamově vetu následoval.
Trumpův dosavadní přístup je v tomto ohledu transparentnější. Namísto strategie deus ex machina vyložil karty předem a dal jasný signál, jakým je ochotný amerického výrobce podporovat. Zda tuto podporu Apple využije, zatím není jasné, společnost se oficiálně k situaci nevyjádřila.