Unikly údajné zdrojové kódy Windows XP a 2003
Temná zákoutí internetu vyvrhla poměrně rozsáhlý balík (43 GB), který údajně ukrývá zdrojové kódy k nejednomu historickému produktu Microsoftu. Většina toho se již někdy někde objevila, ale zdrojové kódy Windows XP (SP1) a Windows 2003 prosákly - jsou-li pravé - snad vůbec poprvé.
V onom torrentu najdeme mj. zdrojáky:
- MS-DOS 3.30 a 6.0
- Windows NT 3.5 a 4
- Windows 2000
- Windows CE 3, 4.2 a 5
- Windows Embedded CE 6 a 7
- Windows Embedded Compact 2013
Kromě těchto poměrně jasně pojmenovaných archivů je zde i více než dvougigabajtový soubor nazvaný nt5src.7z
a o něj právě jde. Autenticitu zatím nikdo z Microsoftu nepotvrdil a dá se úspěšně pochybovat, že někdy potvrdí. Obsahu už se ale chytla komunita, která do Windows XP backportuje některé funkce novějších verzí tohoto OS a pokouší se ze zdrojáků něco přeložit. Budou-li úspěšní a přinese-li jim to nějaký užitek se samozřejmě teprve uvidí.
Zatím se z archivu mimo jiné podařilo zjistit jednu takovou drobnou zajímavost: Minimálně ve stádiu, v němž se ještě Windows XP neříkalo Windows XP ale Whistler, pracoval Microsoft na tématu nazvaném Candy, které jako by z oka vypadlo prostředí Aqua v tehdy novém Mac OS X. Toto téma nebylo nikdy dokončeno, přednost dostala známá Luna. Ani se tomu příliš nedivím - moštárna by si to jistě nenechala líbit, byly by z toho zbytečné soudní spory a popravdě řečeno originál vypadal lépe a Microsoftu se podařilo lépe vymyslet styl vlastní, než okopírovat cizí.
Windows XP nejsou oficiálně Microsoftem podporovány již více než šest let. Během té doby sice několik záplat ještě vyšlo (poslední vloni v květnu), ale nebylo jich mnoho a látaly opravdu nehezké díry. Obecně se nedá předpokládat, že by se v Redmondu chtěli k tomuto systému ještě vracet. Únik zdrojových kódů (pokud by byly pravé) tak proto je zároveň dobrou i špatnou zprávou.
Pro ty, kdož na Windows XP nedají dopustit a stále je používají - a asi jich není málo, dle Net MarketShare je to asi 1.26 % desktopového brouzdání na jím měřených stránkách, což je více, než má ve stejném žebříčku Ubuntu a asi třetina toho, kolik má aktuální macOS - to znamená naději, že se do roky mrtvého systému podaří přinést nějaké novinky. Ovšem častěji se upozorňuje spíše na možnost odhalení nových chyb, které nikdo nikdy neopraví a tvorbu nového malware. Vzhledem k tomu, že XP občas ještě lze nalézt i ve státních institucích různé důležitosti, nebylo by to vždy úplně k popukání. Takové ale je riziko, když zdrojáky mají jen špatní hoši a ne všichni.