Variabilní snímková synchronizace Samsungu sníží spotřebu mobilů
Možná si vzpomenete, že AMD poprvé demonstrovala technologii FreeSync na noteboocích. Souviselo to s několika věcmi, ale jednou z nich bylo, že společnost již nějakou dobu měla ve svých čipech implementovánu podporu pro úpravu (snižování) obnovovací frekvence. Za její implementací však úplně původně stála snaha o snížení spotřeby mobilních displejů. V klidu, kdy se zobrazovaný obsah nemění, by se obnovovací frekvence snížila a ušetřil výkon jak na straně vykreslování, tak přesunu dat, i na úrovni displeje a jeho elektroniky.
Něco podobného se nyní rozhodl implementovat Samsung na úroveň mobilních telefonů. Jsou tu však drobné rozdíly dané tím, že AMD je primárně výrobcem čipů (a implementaci řešila primárně z hlediska svých možností), kdežto Samsung je velkým výrobce displejů a na situaci nahlíží primárně z pohledu zobrazovadla.
V čem je tedy rozdíl: AMD implementovala technologii, která umožňovala libovolnou změnu obnovovací frekvence, ale rozsah obnovovací frekvence byl limitován možnostmi displeje, které AMD nemohla ovlivnit. Technologie Samsungu neumožňuje libovolnou změnu obnovovací frekvence, bude přepínat mezi několika fixními hodnotami, ale Samsung může zasáhnout do konstrukce displeje, díky čemuž bude schopný snížit obnovovací frekvenci až na 10 Hz bez rizika blikání displeje.
- 120 Hz - pro hry
- 60 Hz - pro video
- 30 Hz - pro e-maily
- 10 Hz - pro fotografie a obsah sociálních sítí
Snížením obnovovací frekvence na 10 Hz klesne spotřeba panelu na 60 % (řeč je čistě o spotřebě panelu, nikoli rozdílu ve spotřebě dalších komponent, které se na vykreslení a datového přesunu podílejí).
Je trochu škoda, že Samsung nedokázal jít na úroveň plynulých změn, které podporují technologie FreeSync a G-Sync. Mělo by to pozitivní dopad nejen při hrách (kde by obnovovací frekvence mohla klesnout a plynulost zároveň stoupnout), ale především pro video, které může nabývat řady hodnot snímkové frekvence, kdy se některé při 60Hz obnovovací frekvenci nezobrazují tak plynule, jak by mohly, pokud by displej běžel na stejné hodnotě nebo na jejím násobku.
Můžeme však předpokládat, že až Samsung získá určité zkušenosti, posune technologii v budoucnu o další krok dál a nabídne plynule regulova(tel)nou variabilní obnovovací frekvenci ve stylu FreeSync a G-Sync.