Výhled na rok 2011
Kapitoly článků
V blízké budoucnosti bychom se u AMD měli dočkat duálního Radeonu HD 6990 a dalších modelů nižší až low-endové třídy. Z hlediska IGP přijde velice záhy také Fusion APU a také Intel Sandy Bridge s novou integrovanou grafikou a začneme se konečně bavit o prolínání CPU a GPU.
Nvidia hned po Novém roce přispěchá s GeForce GTX 560, kterou budou s odstupy v řádech týdnů až jednoho měsíce následovat nižší karty, které si prozatím označme "GeForce GTS 550" či "GT 530/540". Nelogicky nevypadá ani myšlenka na duální kartu od Nvidie postavenou na "2×GF114", té prozatím říkejme "GeForce GTX 590", ač se může jmenovat i "GTX 595" či "GX2".
Do vzdálenější budoucnosti pak hledí připomínka pasáže z GTC 2010: od Nvidie očekáváme architekturu Kepler. AMD samozřejmě již také kutí Radeony HD 7000 a něco nám říká, že mimo hledáček bychom si nemuseli nezbytně nutně držet ani Larrabee. Oba hlavní výrobci GPU ale budou životně závislí na svých výrobcích, v případě Nvidie jde o TSMC, v případě AMD pak již začněme vyhlížet testovací výstupy i z GlobalFoundries. V obou případech je nutné, aby byl odladěn 28nm výrobní proces, protože 40nm výroba TSMC už asi moc změn nedozná a rozhodně na ní nepůjde postavit další generaci GPU, pokud by výrobci nechtěli opět jen "jemně posunovat". To popírá graf s architekturou Kepler, takže předpokládejme a doufejme, že s 28nm procesem u TSMC jde vše dobře.
Jako každý rok zopakuji svoji zoufalou myšlenku, že je nejvyšší čas pořádně rozjet GPGPU využití za pomoci OpenCL. GPU jsou zde již v opravdu hojném počtu, jen ty aplikace nám nějak váznou. Je jasné, že řada výrobců softwaru omezí své aktivity spíše na DirectCompute od Microsoftu, ale i za tu budeme jistě rádi. Tahounem bude jako letos Adobe, nejen co se týče Flashe a akcelerace na GPU, ale také v rámci programů jako Photoshop a dalších. K tomu se váže i GPU akcelerace webových prohlížečů jako takových.
Linuxová grafika toužebně vyhlíží GIMP 2.8, co se týče ovladačů, pak jsou jasné dvě věci: Nvidia se bude stále držet svých uzavřených ovladačů a bude je dělat neméně tak dobře jako dosud a také to, že AMD bude nadále spíše pomalu posunovat, takže větší naděje vkládám do open-source ovladačů vznikajících na základě průběžně uvolňované dokumentace. Nepředpokládám například, že v roce 2011 budeme mít na Radeonech 3000 až 6000 bezproblémovou 3D a hardwarovou video akceleraci, nicméně otevřené ovladače urazily za poslední rok opravdu slušnou cestu a pokud si zachovají tempo, podpořené navíc pokrokem linuxových distribucí (nezapomeňme na Ubuntu a Wayland), bude to skvělé. Projekt Nouveau (open-source ovladače karet Nvidia vznikající reverzním inženýrstvím) snad také trochu poskočí.
Jistě nás v roce 2011 čekají výkonnější a úspornější GPU, ale nezbývá než doufat, aby byl také dostatek skutečně kvalitních aplikací a her, které je budou schopny využívat. Letos to bylo převážně takové nemastné-neslané. Hry jako Civilization V a Mafia II řadu lidí spíše zklamaly. Ke hrám se váže náš trpký dotaz: jak to bude s PhysX?
Tímto končí naše rekapitulace uplynulého dění mezi miliardami tranzistorů v grafických procesorech. Do nového roku si všichni přejme, aby problémů bylo co nejméně a AMD, Intel i Nvidia přinášely na trh po celých 12 měsíců taková GPU, po nichž ve skrytu duše toužíme, ač si to často nepřiznáme :-).