Září až prosinec
Kapitoly článků
Září
Hned první školní den jsme přinesli detailní informace o tom, jak se to má s kombinacemi výstupů na Radeonech a s redukcemi z DisplayPortu na DVI. Tím jsme si také doplnili srovnávací recenzi GeForce GTS 450 a Radeonu HD 5770 FleX od Sapphire, který je v tomto ohledu právě unikátní.
Září bylo také měsícem nově uvedených mobilních GeForce řady 400M. V téže době oslavila open-source komunita tři roky od uvolnění prvních částí specifikací GPU ATI, které pomalu ale jistě nese stále větší ovoce. V polovině měsíce jsme otestovali novou GeForce GTS 450 a protože šlo o sympatickou kartu, opět jsme sáhli hned po dvou kouscích: referenční od Nvidie a Cyclone modelu od firmy MSI.
|
Ve stejné době hostil Intel tradiční podzimní IDF a protože se nám pomalu schyluje k uvedení architektury Sandy Bridge, právě v září se o ní jeho zástupci podrobněji rozpovídali. My jsme z jejich povídání vytáhli i nějaká videa, takže se na ně podívejme, podrobnější povídání s komentáři naleznete v samostatném článku ze září.
K tomuto tématu vám můžeme pouze říci: těšte se na oficiální představení. Intel udělal opravdu kus práce, jak ostatně naznačují již první leaknuté testy Sandy Bridge, které na internetu lze nalézt. My samozřejmě provádíme u testů vlastní měření….
Září je pak tradičním (no, koná se to teprve podruhé, ale vypadá to na vznikající tradici) měsícem GPU Technology Conference společnosti Nvidia. První ročník přinesl mnohé opravdu skvělé přednášky, připomeňme snad keynote šéfa ILM, letos bych doporučil zejména přednášku o umělé inteligenci v řízení vozidel. K samotnému tématu GPU se pak sluší vzpomenou představení plánů na nadcházející roky, kde Nvidia pro 2011 plánuje architekturu Kepler a na rok 2013 architekturu Maxwell. Vše bude pochopilteně záviset na schopnosti TSMC zajistit výrobu Kepler GPU 28nm procesem, protože ze 40nm už toho opravdu asi těžko Nvidia vytěží víc.
Vývojáři se pak mohli začít těšit na výstup práce The Portland Group (PGI, dceřinka STMicroelectronics a jedna z nejuznávanějších společností v oblasti High Performance Computing), která ústy šéfa Nvidie Jen-Hsun Huanga na GTC oznámila, že hodlá vytvořit CUDA C překladač pro x86 platformu. CUDA je pro Nvidii významnou částí GPGPU strategie a kompilátor pro x86 by byl (bude) silnou zbraní.
Říjen
A jsme v říjnu, tedy v období rok po uvedení Radeonů HD 5800 a představení architektury Nvidia Fermi. Nvidia uvádí nová Quadra nižších tříd, a sice Quadro 2000 a Quadro 600, ekvivalenty GeForce GTS 450 a GT 430. V této době relativního klidu jsme se rozhodli mezeru vyplnit srovnávacím testem GeForce GTS 450 a Radeonu HD 5770 na aktuálních ovladačích, přičemž, jak již zaznělo, jsme sáhli v AMD ošatce po modelu FleX od Sapphire. Dále nechyběl test čerstvě uvedené low-endové GeForce GT 430, která by bývala byla skvělou kartou, kdyby nestála dvakrát tolik, co 8 měsíců starý Radeon HD 5450.
|
Koncem října uvedla konkurenční AMD nové Radeony HD 6800, jimiž nadělala paseku ve značení, neboť tyto karty byly posazeny výkonnostně níže, než rok staré Radeony HD 5800.
Přinesli jsme vám jak článek o architektuře, tak testy HD 6850 a HD 6870.
|
Listopad
Začátkem 11. měsíce přišla zpráva, že WiGig Alliance a VESA hodlají rozšířit standard DisplayPort i o bezdrátovou verzi. Vše je v počátcích a "WDP" to nebude mít lehké, neboť konkurenční systém WHDI je o něco dále, byl již prezentován i v podobě Galaxy GeForce GTX 460 s WHDI. Na druhou stranu členy WiGig Alliance jsou společnosti AMD, Nvidia i Intel, zatímco o WHDI touto formou nijaký zájem neprojevily. Tak se nechme překvapit, co se v tomto v roce 2011 stane, zejména když Intel navíc pracuje na vlastním systému WiDi.
9. listopadu přichází na svět "GeForce GTX 480, jaká měla být", zkráceně nazývaná GeForce GTX 580 :-). GTX 580 se předvedla v opravdu dobrém světle, přidala značně na výkonu, ubrala na spotřebě a přinesla konečně vapor-chamber chladič, kterému se Nvidia zbytečně celé roky bránila. AMD kontrovala pouze tichým odhalením Radeonů HD 6230, 6250, 6290, 6390, 6510 a 6750, na jejichž představení si ale ještě počkáme. O pár dnů později se objevila další dle našeho víceméně zbytečná karta, odlehčená GeForce GTX 460 SE.
|
Ve druhé polovině měsíce vydala PCI-SIG finální verzi standardu PCI Express 3.0, který si svoji cestu do základních desek bude hledat v roce 2011. Měsíc listopad pak z pohledu grafických karet uzavřelo představení mobilních Radeonů HD 6000M, konkrétně modelů 6300M a 6500M.
Prosinec
A jsme v závěru. Vše z posledního měsíce jistě máte v živé paměti, my jsme jej zahájili krátkým pohledem na funkčnost open-source ovladače grafik ATI (před)poslední generace v rámci příprav recenze knihy+DVD Ubuntu 10.10 CZ. Linuxový open-source ovladač je opravdu měsíc od měsíce lepší a použitelnější a důkazem toho budiž i fakt, že tento článek vzniká právě v Ubuntu 10.10 CZ na stroji s Radeonem HD 5450 poháněným open-source ovladačem již celý jeden měsíc.
Poslední uvedenou kartou Nvidia a poslední, jíž jsme si proklepli v testu, byla GeForce GTX 570, pro řadu hráčů nejvýhodnější koupě u Nvidie za hodně dlouhou dobu (no ať nekecáme, řekněme od GTX 460 :-).
|
Softwarovou událostí bylo uvedení 3D Marku 11.
Ohlas u vás vzbudila i informace o konci životní pouti výstupů VGA a DVI.
V polovině měsíce jsme vám přinesli podrobný rozbor toho, jak budou vypadat ovladače Catalyst, tedy přesněji jejich ovládací centrum (CCC) v roce 2011, včetně video ukázky, kterou přidáváme i sem.
Zajímavě v této věci dopadla anketa, lehce nadpoloviční část ze 400 hlasujících považuje nové CCC za lepší, ale říkáme si, že možná nebude od věci právě tuto anketu zopakovat tak za půl roku a porovnat si výsledky.
Předvánoční dny již patřily plně novým Radeonům, otestovali jsme jak Radeon HD 6950, tak jeho většího bratříčka, HD 6970. AMD se ještě stihla o trochu více rozhovořit o Fusion APU, ale to bychom již předbíhali, vyčkejte pár dnů a popovídáme si jak o Fusionu, tak o Sandy Bridge.
|