Výkon a efektivita x86 a ARM budou srovnatelné
Aktuálně patří ARMu vlastně jen trh mobilních zařízení (pokud pomíjíme použití v různých krabičkách, u nichž se parametry neuvádějí), architektura ale posiluje co do výkonu a díky zmenšujícím se výrobním procesům si nijak nepohoršuje ve spotřebě. Ostatně ani nemůže. Naproti tomu x86 dokáží jít s každou další generací se spotřebou výrazně níže, nemluvě o poměru výkon/spotřeba a i příchod APU v tomto situaci ještě vylepšuje. Obě architektury se tak blíží ke stejnému bodu, a to ze dvou různých směrů.
Podíváme-li se na ARM samotný, tak čtyři hlavní výrobci (Texas Instruments, Qualcomm, Samsung a Marvell) si v tuto chvíli ukusují 70 % ze zisků a předpovědi říkají, že zisky na tomto trhu se do roku 2016 zdvojnásobí. Vše ale závisí na tom, že bude na trhu smartphonů apod. stále zájem o rychlejší a rychlejší čipy. Myslíme také, že do věci promluví i budoucí verze Windows schopné běhu na ARMu a také další trhy, kde se ARM uplatňuje, stejně jako příchod dalších významných hráčů jako AMD.
Neméně zajímavá jsou v této souvislosti i slova šéfa společnosti ARM Warrena Easta. Ten se v rozhovoru pro IDG News nechal slyšet, že cílem architektury ARM není trh s PC. Tam podle něj vládne Intel a pro ARM nemá z finančního hlediska smysl z tohoto segmentu něco ukrajovat. ARM procesory nedělá, ARM je vymýšlí a licencuje jiným. I tak je ale cítit (a různá média včetně IDG News se k tomu všeobecně přiklánějí), že ARM může být pro x86 konkurencí, což je dáno především oním oznámením Microsoftu o schopnosti běhu budoucí verze Windows na ARM architektuře. Myslíme, že schopnosti zmíněné verze Windows budou klíčové, také se může stát, že celá bublina kolem ARM splaskne a vše se vrátí do starých kolejí, a to i přes skutečnost, že se vlastnosti i cílové skupiny ARM skutečně začínají přibližovat.