Výrobci notebooků jsou k WinRT tabletům skeptičtí
Značky jako Asus, Dell, Lenovo a Samsung mají výrobu WinRT (čili WoA) tabletů stále v plánu, ale v omezených kvantitách. V současnosti se mluví řádově o desítkách tisíc kusů v případě každého výrobce.
Podle zdrojů z dodavatelského řetězce se však někteří z výrobců rozhodli od této platformy odstoupit zcela. Pokud se tyto zprávy potvrdí, bude to znamenat, že se přinejmenším v první vlně nesetkáme s WoA tablety od Sony, Hewlett-Packard, ani Toshiby.
Výrobci prý jeví výrazně větší zájem o Windows 8 na Intel Clover Trail, tedy SoC Atomu s integrovanou pamětí, který „nepodporuje Linux“.
Změny se týkají i plánů Nokie. Ta se rozhodla nástup vlastních WinRT tabletů odložit (dodavatelem měl být Compal).
To se samozřejmě dotklo i výrobců ARM procesorů. Nvidia má díky Surface RT své jisté, ale Texas Instruments údajně již dodávky procesorů pro tuto platformu odvolal. O mnoho lépe na tom není ani Qualcomm, který se měl podle původních plánů stát největším dodavatelem SoC pro novou platformu. Prozatím však dodává pouze Dellu a Samsungu (jehož 10,1” RT tablet Ativ Tab vidíte v úvodu).
Když se na situaci podíváme z druhého hlediska, připadá nám do jisté míry zvláštní, že by utlumení ARM produkce mělo být dáno vlivem Microsoftího Surface, jenž existuje v ARM i x86 verzi. Rozhodně totiž nejde o první situaci, kdy měli výrobci velké plány s ARM platformou, ale na poslední chvíli je odřekli a nahradili Intelím Atomem. Vzpomenout můžeme analogickou situaci s mikroservery nebo letošní situaci s tablety HP; i v těchto případech uvolnily ARM čipy místo Atomu.
Tyto změny působí zajímavě i v kontrastu s názorem redaktorů, kteří měli možnost osahat předprodukční kousky WinRT a Atomových tabletů, protože podle jejich názoru měly právě kousky s Atomem citelně línější odezvy. Budeme proto doufat, že šlo jen o (již vyřešený) softwarový nedostatek a nikoli o vlastnost nově preferované platformy.