Výrobci pamětí se oklepali, začínají zase rozšiřovat výrobu
V loňském roce jednali výrobci pamětí velmi opatrně, aby nezpůsobili přesycení trhu, které by mohlo způsobit cenovou válku a pád do další krize. To se firmám podařilo, například Nanya a Inotera* díky tomu dosáhly výborných finančních výsledků. Přestože výrobci plánovali status quo držet i v roce letošním, dojde patrně k pozitivním změnám. Zdá se totiž, že se situace na trhu vyvíjí lépe, než jak předpokládaly původní prognózy.
*Inotera je výrobce, na jehož založení roku 2003 se podílela Nanya a Infineon (později Qimonda). V současnosti patří více než třetina Micronu, který tento podíl získal v roce 2008 po Qimondě. Mezi hlavní produkty společnosti patří běžné typy DDR DRAM.
Samsung se rozhodl rozšířit své výrobní kapacity výrazněji, než plánoval a nová továrna Line-17 bude ještě v letošním roce připravena spustit výrobní linky, jejichž kapacita bude dosahovat až 60 tisíc waferů DRAM měsíčně. Původní plán počítal se 40 tisíci.
Loni otevřená továrna Samsungu na 10nm-class NAND flash (Gaoxin, Čína); letos společnost posílí výrobu DRAM
Nanya předpokládá, že ani to nebude stačit k nasycení poptávky. Sama sice zatím žádné zprávy o rozšíření výroby nepodala, ale s ohledem na rostoucí poptávku tuto možnost přinejmenším zvažuje.
Současné období navíc přichází s nástupem nových technologií - probíhá nástup DDR4 a DDR4L, který by měl v příštím roce ještě zrychlit, v letošním roce nastoupí první produkty s vrstvenými pamětmi (především typ HBM, který si odbude premiéru na grafických kartách), Hynix představil 8GHz GDDR5, Samsung a Micron zase 8Gb GDDR5, po kterých jistě bude nemalá poptávka (mimo grafických karet je může využít i Sony v rámci PlayStation 4). Výrobci NAND flash koncem roku rozjeli sériovou 15- a 16nm výrobu. Inovuje se tedy na všech frontách, poptávka pomalu sílí a to je ideální klima pro růst konkurenčního prostředí.