Výtěžnost 7nm čipletů Zen 2 prý nyní dosahuje 70 %
Redakce webu Bits'n'Chips získala informaci, že 7nm čiplety, které spoluvytvářejí procesory postavené na druhé generaci architektury Zen, v současnosti dosahují 70% výtěžnosti. Tato hodnota je o 10 % nižší, než výtěžnost v době zahájení výroby první generace Zenu (14nm proces GlobalFoundries, byla 80 %). Paradoxně to nijak nevadí, návrh produktu s tím počítá.
Zatímco první generaci Zenu pro socket AM4 tvořil jeden křemíkový modul, kdy čip s defektem nebylo možné v tomto nejprodávanějším segmentu použít pro high-endový model a musel být prodán jako šestijádrový mainstream, v případě Zen 2 nepředstavuje šest aktivních jader na čipletu v tomto ohledu problém. Mohou pak být použity dva čiplety a procesor jde na trh stále jako high-endový (dvanáctijádrový) produkt s high-endovou marží. Jde o jednu ze zásadních výhod modularity, která umožňuje nasadit výrobní proces dříve než s monolitickým návrhem.
Zdroj pro srovnání uvádí, že zatímco výtěžnost 7nm čipletu pro Zen 2 dosahuje 70 %, výtěžnost současných 28jádrových monolitů od Intelu postavených na lety vyladěném 14nm procesu dosahuje 35 %. To už je důsledek plochy jádra, která v případě 7nm Zen 2 čipletu dosahuje kolem 80 milimetrů čtverečních, zatímco v případě 28jádrového monolitu Intel hovoříme o ploše kolem 700 milimetrů čtverečních.
- Analýza BIOSu prozrazuje detaily o Zen 2 / Ryzen 3000
- Zen 2 čiplet je menší než nejmenší 7nm SoC Applu
Při výtěžnosti kolem 70 % lze předpokládat, že většinu ze zbývajících 30 % se AMD podaří udat jako šestijádrové modely, určitá část bude nepoužitelná (určená k recyklaci), protože defekt vyjde na část čipu, která není redundantní. Ve výsledku tedy podobně jako u předchozí generace nebude příliš prostoru pro čtyřjádrové modely, kterých vznikne nejspíš minimum. Pro AMD bude ekonomicky výhodnější poptávku po čtyřjádrech pokrýt nabídkou čtyřjádrových 12nm APU Picasso, která se také ve verzi pro desktopový AM4 socket pomalu chystají k vydání. Specifikace low-endového Ryzenu 3 3200G jsou již známé.
Navíc i v případě čipletů s aktivními čtyřmi jádry stále zbývá AMD možnost jejich prodeje jakožto osmijádrových procesorů s použitím dvou čipletů (v takovém případě se totiž spotřebuje jen jedno pouzdro a jeden 14nm čipsetový čiplet oproti dvěma v případě prodeje dvou samostatných čtyřjádrových procesorů). Dá se říct, že když na to přijde, nebude AMD muset vydat vůbec žádné čtyřjádrové modely Zen 2. Pokud se tak rozhodne, bude to spíš rozhodnutí marketingové či obchodní, než nutnost daná výtěžností výroby. Jde v podstatě důsledek synergie vyplývající z kombinace malých jader a modulárního návrhu. Malá jádra lze úspěšně vyrábět dříve a díky modularitě lze jejich ke komerční výrobě přistoupit i v situaci, kdy je výtěžnost výroby těchto malých jader nižší než výtěžnost výroby monolitu.