Western Digital uvádí interní 2,5TB a 3TB SATA disky + řadič
Kapitoly článků
WD tedy uvádí na trh disky hned dvou kapacit nad 2 TiB. Jeden má 2,5 TB (WD25EZRS) a druhý 3 TB (WD30EZRS), oba používají Advanced Format neboli 4kB sektory a v obou se točí celkem 4 plotny (použity jsou ty s kapacitou 750 GB). Základní parametry disků shrnuje tabulka:
Nyní se vrhněme na řešení problému s >2TiB disky (WD říká >2,19TB, což je ale totéž, zkrátka jde o kapacitu větší než 2 199 023 255 552 bajtů), což je při 512bajtových sektorech přesně 232 sektorů a právě v této magické formuli je zakopán pes: 32bitové adresování LBA. Samy disky a řadiče sice zvládají více, ale nejsou na to tak docela připraveny operační systémy (hlavně 32bit. Windows) a úplně s tím není smířen ani BIOS. Problém také je, že s tím pořádně nepočítají ani ovladače od AHCI řadičů a může se stát, že vám zkrátka takto velký disk nepojede právě kvůli ovladačům, naštěstí je řešení jednoduché: použít ovladač, který na to připraven je. Buďto jej aktualizuje výrobce, nebo lze v případě Windows Vista/7 použít výchozí AHCI ovladač ze systému. Western Digital to každopádně řeší preventivně po svém: k diskům dodává dvouportový SATA řadič (lepší obrázek se nám v tuto chvíli sehnat nepovedlo).
Ani řadič není všespásný, faktem je, že s používáním takových disků na 32bit. Windows XP se můžete rovnou rozloučit. Aby to šlo, museli byste nejprve srazit kapacitu disku na 2 TiB. Pokud se ptáte, proč prostě nepoužít větší sektory (však i tyto disky mají 4 096bajtové), pak odpověď je jednoduchá: v rámci kompatibility (která zde ale moc nehraje roli) se disky navenek tváří, jakoby měly 512B sektory a převod na 4kB sektory si řeší vnitřní logika disku. Advanced Format je tedy spíše řešením pro výrobce, jak nahnat trochu kapacity navíc, a komplikací pro uživatele.