Windows 10 na ARM: Nastupují i Samsung a Xiaomi
V roce 2012 se pro tento segment běžně používala zkratka WoA. Přestože se s ní dnes již tolik nesetkáváme, v podstatě jde opět o totéž: Rozšířit operační systém Windows i na platformy postavené na ARM jádrech a to nejen ve světě telefonů, ale především v noteboocích, kombinovaných zařízeních a různých tabletoidech.
Co se příliš neprosadilo v tehdejší pětiletce, dostává znovu prostor v té současné. Ale to rozhodně nemusí znamenat, že jde o předem prohraný boj. Výkon ARM jader stoupl, počet ARM jader v mobilních SoC stoupl. Výkon interovaných grafik v těchto čipech rovněž stoupl a hlavně už prosazení platformy nezávisí na extrémně skromné základně aplikací, která byla pro Windows RT dostupná před pěti lety.
Mezi první výrobce mobilních sestav, kteří se přihlásili k podpoře Windows 10 na ARM patří společnosti Asus a HP (podporu u řady svých čipů uvádí Qualcomm). Nyní se seznam začíná rozšiřovat, připisují se na něj Samsung a Xiaomi. Tyto společnosti sice zatím žádné konkrétní WoA produkty neohlásily, na to si budeme muset počkat, ale dá se čekat, že v roce 2018 nějaké novinky ohlásí.
Zdá se však, že přes celosvětovou obchodní sílu společnosti Samsung je pro Microsoft důležitějším partnerem Xiaomi. Tento výrobce má dobře podchycené domácí trhy Číny a je schopný velmi flexibilně reagovat na nově vznikající kupní sílu a měnící se trendy. Tím může Microsoftu získat nové zákazníky, kteří si zvyknou na novou platformu a i v případě budoucího upgradu s vyšší pravděpodobností zůstanou u ní. Samozřejmě za předpokladu, že u ní do té doby zůstanou i Microsoft a Xiaomi.