Windows Update už stahuje Windows 10 samovolně. Jak tomu zabránit?
Leden přinesl velkou expanzi Windows 10; procentuelně nový operační systém získal téměř tolik, jako za listopad a prosinec dohromady. Dalším úspěšným měsícem by se mohl stát únor. Proč? Microsoft trochu poupravil distribuční politiku a desítky už nejsou distribuované jako „volitelná aktualizace“, ale jako „doporučená aktualizace“ a s těmi operační systém ve výchozím nastavení nakládá v mnoha ohledech stejně jako s „důležitými aktualizacemi“.
Většina aktualizací, které jsou dostupné přes Windows Update, mají nálepku „volitelná“ (systém vám ji nabídne, ale stažení a instalace je na vás) nebo „důležitá“ (systém jí stáhne automaticky a dále se chová podle nastavení). Do skupiny „doporučené“ spadá nejmenší část aktualizací, takže jejímu nastavení většina uživatelů nevěnuje přílišnou pozornost. Přitom právě pro ni je možné uživatelsky nastavit, zda s doporučenými aktualizacemi bude systém zacházet jako s důležitými (stáhne je vždy) nebo jako s volitelnými (nabídne, ale další kroky nechá na uživateli).
Důležité je, že ve výchozím nastavení se doporučené aktualizace stahují automaticky a k instalaci nabízejí společně s důležitými aktualizacemi, což je v kombinaci s faktem, že tento týden přesouvá Microsoft Windows 10 ze škatulky „volitelné“ do škatulky „doporučené“, dost zásadní fakt.
Jak samovolnému stažení desítek zabránit? Jedním z nejjednodušších způsobů je změna výchozího nastavení pro doporučené aktualizace. Ve Windows 7 stačí do vyhledávacího pole nabídky Start zadat a spustit Windows Update, dále v levém sloupci nabídky zvolit Změnit nastavení a nakonec v nabídce Doporučené aktualizace odškrtnout „Získávat doporučené aktualizace…“ a OK.
Ve Windows 8 v nabídce Aktualizace a obnovení ([Win] + [C] -> Nastavení -> Změnit nastavení počítače -> Aktualizace a obnovení) odškrtnout „Získávat doporučené aktualizace…“ a použít/OK.
Současná změna znamená především to, že dojde k první fázi aktualizace, tedy stažení instalačních souborů Windows 10 všem uživatelům sedmiček a osmiček (respektive s výjimkou těch, kteří se tomu aktivně brání). Pro spuštění samotné instalace by měl být i nadále žádán souhlas - otázkou ovšem je, zda tento souhlas bude dále oddělen do samostatné nabídky informující výslovně o upgradu operačního systému, nebo s ním bude zacházeno jako s dotazem na instalaci kterékoli jiné doporučené aktualizace. Určitá opatrnost jistě bude na místě, loni se již stalo, že Microsoft omylem aktualizaci na Windows 10 nastavila jako důležitou a řadě uživatelů se instalace desítek spustila, aniž by byli požádáni o souhlas.