Intel čaruje: Za 1,5 roku stoupl papírový nárůst IPC Sunny Cove / Ice Lake 2×
Architekturu procesorových jader Sunny Cove, která je známější jako generace procesorů s kódovým označeným Ice Lake, představil Intel již v květnu 2019. S podzimem 2019 šly na trh první notebooky vybavené procesory této generace, ale od té doby žádný nový produkt vybavený jádry Sunny Cove nedorazil. Chystají se však přinejmenším dva. Někdy koncem zimy bychom se měli dočkat desktopových 14nm procesorů Rocket Lake, které budou obsahovat verzi této architektury upravenou pro 14nm výrobní proces. Dále se Sunny Cove / Ice Lake dostane i do serverů v podobě procesorů Xeon.
Právě o těch Intel již několik let hovoří a nyní se k nim vrátil znovu. Jak upozornila redakce německého webu ComputerBase, v nové prezentaci tvrdí Intel, že 32jádrový Xeon s jádry Ice Lake může být rychlejší než 64jádrový Epyc od AMD. Čím toto tvrzení dokládá: Vybírá tři výsledky (LAMMPS, NAMD STMV a Monte Carlo), ve kterých předkládá výkon o 20-30 % vyšší (pro 32jádrový Xeon vs 64jádrový Epyc):
Došlo na nějaký obrovský mezigenerační posun výkon? Nemuselo, důvod k oslavám by byl předčasný. Testy LAMMPS a Monte Carlo prezentoval Intel s oblibou už na 14nm Xeonech. Už na nich dokázalo 20 jader Xeonu o ~50% překonat 32 jader Epycu:
Jak dopadly 14nm Xeony oproti Epycům v nezávislých recenzích, je myslím známo stejně dobře, jako je známo, nakolik o výkonu procesoru vypovídají tři výrobcem vybrané testy z desítek či stovek možných testů. Zde je skutečně pádný důvod předpokládat, že Intel v prezentaci velmi pečlivě vybíral. Pádný důvod k tomu dává slajd srovnávající IPC (stejný počet jader, stejná frekvence) mezi jádry Skylake (generace Cascade Lake) a Sunny Cove (generace Ice Lake):
Intel předkládá, že Sunny Cove (Ice Lake) dosahuje v průměru o 38 % vyššího IPC než Skylake (Cascade Lake). Přitom když v květnu 2019 architekturu Sunny Cove představil, tvrdil, že dosahuje v průměru o 18 % vyššího IPC než Skylake:
Slajd Intelu ze 27. května 2019
Čím to? Jak si lze všimnout v pravé části starého („18%“) grafu, bylo ve specifických typech zátěže možné naměřit i výsledky mezi 30-40 %, které ovšem neodpovídaly typickému chování produktu, byly na okraji rozptylu. Zdá se, že průměrně o 38% IPC, o kterém Intel referuje nyní, je sice průměrem, ale průměrem z pečlivě vybrané sady výsledků.
Nakonec se nabízí otázka, proč Intel tato čísla vůbec prezentuje, když procesory ani nebyly reálně vydané a na širokou dostupnost si ještě pár měsíců počkáme. Odpověď je prostá: Než bude Xeon Ice Lake vydaný, nebude konkurenčním produktem Epyc s jádry Zen 2, ale Epyc s jádry Zen 3. Pokud Intel chce, aby alespoň jím prezentované výběrové výsledky vypadaly dobře, musel s jejich zveřejněním přichvátnout, aby k němu došlo před vydáním Epyců Zen 3. Jak si proti nim bude stát, sice můžeme jen spekulovat, ale s naprostou jistotou lze konstatovat, že lépe než oproti Epycům Zen 2 to nebude.