(Ex)zaměstnanci arizonské TSMC ji žalují za protiamerickou diskriminaci
Není to však zdaleka poprvé, co se perzonální a nacionální spory na půdě arizonské Fab 21 objevily. Již během stavby se na začátku roku 2022 přišly komplikace, když tehdejším pracovníkům začaly vadit dvanáctihodinové směny a víkendové pohotovosti. TSMC měla pracovní podmínky nastaveny tak, aby se spuštění výroby stíhalo podle plánů. Jenže vysoké nároky nevyhovovaly všem zaměstnancům, z nichž nespokojení začali odcházet do (tehdy) krátce rozestavěných Fab 52 a Fab 62 Intelu.
O něco později následovaly další třenice. Ve fázi dokončování a vybavování továrny technologiemi TSMC zjistila, že na realizaci těchto prací není v USA dostatek pracovních sil, které by to za daných podmínek zvládly. Společnost proto dovezla tým z Tchaj-wanu, který se měl k americkým pracovním silám přidat a práce urychlit. To však americký tým nepochopil. Domníval se, že ho chce TSMC nahradit vlastními pracovníky, cítil se diskriminován a došlo k vyvolání nepokojů, které dále zdržovaly zdárné uvedení továrny do provozu.
Situace se však do současnosti nezlepšila, spíš naopak. Dopadla, jak již s předstihem varoval emeritní CEO Morris Chang. TSMC se v Arizoně „potýká s nedostatkem talentů pro polovodičovou výrobu“ a za poslední rok přijala více než polovinu pracovních sil pocházejících z Tchaj-wanu. Američtí a tchajwanští pracovníci však nejsou zvyklí stejným pracovním nárokům a dochází k, řekněme, nežádoucímu multikulturnímu obohacení.
Nyní se již spory dostávají do soudní roviny. Začalo to letos v srpnu, kdy perzonalistka americké pobočky TSMC Deborah Howington podala na společnost žalobu. Podle jejího názoru dochází k diskriminaci amerických pracovních sil a upřednostňování příjmu osob pocházejících z Tchaj-wanu. Během listopadu se k Deborah Howington přidalo 12 bývalých pracovníků americké TSMC.
Ta však s nařčením nesouhlasí a ve veřejném prohlášení uvádí, že „TSMC je přesvědčena o hodnotě diverzity pracovních sil a [proto] přijímá a povyšuje bez ohledu na gender, víru, rasu, národnost a politické přesvědčení, protože respektuje rozdílnost a věří, že rovné pracovní podmínky posilují a zvyšují naší konkurenceschopnost. Nabízíme také různé způsoby, kterými mohou zaměstnanci podat stížnosti a navrhovat konstruktivní řešení.“