Zvažuje Microsoft postavit Windows na Linuxu?
Doba se mění a lidé jako Eric Steven Raymond navrhují, že by měl Microsoft ukončit vývoj Windows a začít pracovat na vlastní linuxové platformě. Názory tohoto dlouholetého průkopníka open source a autora známé stati Katedrála a tržiště bere spousta lidí smrtelně vážně.
Před 20 lety Microsoft vydělával většinu svých peněz prodejem operačního systému Windows a kancelářského balíku Microsoft Office. V tomto oboru měl silně dominantní pozici a k Linuxu (a vlastně i celé myšlence open source) se stavěl silně odmítavě. Dnes sice stále drží většinový podíl na trhu operačních systémů pro osobní počítače, nicméně většinu jeho zisků generuje cloudová služba Azure, kde zhruba 60% tvoří linuxové distribuce. Kromě toho Microsoft vydělal více peněz prodejem telefonů s Androidem než těch s Windows. Microsoft Office už dnes navíc většina uživatelů spouští jako cloudovou službu než jako instalaci na lokálním disku.
Microsoft v nedávné době podnikl kroky, které by před dvěma dekádami byly také považovány za vtip. Asi nejzajímavější je ten, že portoval svůj webový prohlížeč Edge na Linux. Na Linux se dostaly i jiné kousky z dílny Microsoftu jako například MS Teams, MS Visual Studio Code nebo MS SQL Server. A aby toho nebylo málo, tak se tato korporace z Redmondu snaží zjednodušit spouštění nativních linuxových aplikací na Windows skrz Windows Subsystem for Linux. Dalším zajímavým počinem byla akvizice služby Github, která poskytuje prostor pro spoustu projektů s otevřeným zdrojovým kódem.
Nelze ovšem zapomínat na to, že operační systém Windows je monstrózní projekt. Jenom samotné jádro systému čítá desítky milionů řádků zdrojového kódu. Přechod na Linux proto nebude jednoduchá záležitost. Pokud by Microsoft chtěl skutečně přejít na Linux, musel by si být stoprocentně jistý, že všechno bude fungovat. Vzhledem ke své historii si nebude tato firma moct dovolit udělat za vším tlustou červenou čáru. Takže nutností bude překladová vrstva ve stylu WINE, která poběží na linuxovém jádře. Microsoft sice investuje peníze a energii do práce na linuxovém jádře, migrace na něj bude proces nejméně na deset let.
Další překážkou tohoto přechodu je rozsáhlý ekosystém, který Microsoft vytvořil. Většina jeho nástrojů ať už serverových nebo desktopových je pouze pro Windows. Důvodem je samozřejmě snaha Microsoftu vytvořit si závislost na svých řešeních hlavně u firemních zákazníků. Právě kvůli nim by nebylo možné přejít na linuxový systém přes noc. „Linuxová verze“ Windows by musela být ještě dlouhou dobu zpětně kompatibilní.
Pokud by ale k této migraci na linuxové jádro skutečně došlo, asi lze jen těžko očekávat, že se z Windows stane další linuxová distribuce. Software určený pro Windows už jenom z historických důvodů zůstane dál softwarem určeným pro Windows, takže zřejmě nepůjdou bez úprav spustit na ostatních linuxových distribucích. Pro Linuxovou komunitu by nejspíš největším přínosem bylo to, že hardwarové společnosti by byly nuceny vydávat ovladače pro Linux. Další očekávanou výhodou pro Linux by mohla být snaha Microsoftu přispívat do linuxového jádra.
Nejpravděpodobnější scénář je ten, že se vztah Microsoftu a Linuxu vyvine podobně jako vztah Apple a FreeBSD. Operační systémy od Applu sice mají části FreeBSD pod kapotou, ale pro FreeBSD z toho neplynou žádné výhody. Na FreeBSD nefungují hry, software ani ovladače z macOS. U Microsoftu lze tedy očekávat podobný přístup.