Upgrade PC #8: hardwarový Gear Acquisition Syndrome
Jak by si pak člověk mohl naivně myslet, že nadšení stavitelé vlastních PC budou syndromu pořizování další / stále lepší techniky ušetřeni. Jsme přeci jen pouhé lidské bytosti a jak se říká, jeden má rád holky, jiný vdolky, no-X objektivy a spousta z nás ráda upgraduje své PC.
Když pominu poslední atypický 7. díl o myši Genius, pak jsem naposledy v souvislosti se svým G.A.S.em psal o GeForce GTX 750 Ti po roce používání, resp. na podzim o celkovém hodnocení posledního „socka-upgradu“.
Již tehdy jsem otevřeně psal o tom, že slabým článek je v mém případě procesor: „Kdybych si dokázal představit nějaký upgrade, tak je to nahrazení tohoto Celeronu alespoň něčím s HT a Turbem - například až 3,7GHz 4×HT procesorem Core i3-4170 v ceně kolem 3 tisíc Kč.“, ale jen z hlediska exportu fotografií. To platí dodnes, snad jen s tou modifikací, že zmíněný procesor Core i3-4170 už nestojí 3000, ale 3300 Kč - stačily mu na to pouhé 4 měsíce :-).
Zkrátka Intelovy procesory nemají moc tendenci zlevňovat. Kupříkladu jediný způsob, jak získat ekvivalent Core i7 (4 jádra, 8× HT) v ceně neatakující 9 tisíc Kč, je investice do Xeonu. Nezkoumal jsem, jestli je to běžné, ale moje lowend deska ASRock s čipsetem H81 nějaké ty Haswellovské Xeony podporuje, včetně například Xeon E3-1231v3 má sice jen takt 3,4/3,8 GHz a nemá integrované GPU, ale zato stojí ~7 tisíc Kč. To je zhruba o 2 tisíce Kč méně než odpovídající Core i7 s integrovaným GPU HD 4600 a o nepodstatné 4 W vyšším TDP, ale koho to, s GTX 750 Ti ve slotu, zajímá?
Takže kdybych neovládal svůj G.A.S., tak jdu asi cestou tohoto Xeonu, Místo 2×2,8 GHz bych získal 4(8)×3,4-3,8 GHz plus navíc např. AVX 2.0, tedy procesor s řekněme ±4× vyšším výkonem. Takhle na papíře to zní lákavě, ale kritický hlásek v hlavě říká své obligátní a otravné „nepotřebuješ to“. Když se tak dívám do historických záznamů, tak současné PC mám zhruba 1 rok. To předchozí se mnou vydrželo skoro 5 let a důvodem pro jeho obměnu nebyl nedostatek výkonu. Logika by velela tedy počkat ještě tak 4 roky. Tou dobou se tychle „refreshnuté Haswelly“ budou prodávat z druhé ruky za pár korun, ale to není směrodatné. Jediné směrodatné je to, jestli to i za ty čtyři roky bude vůbec nutné řešit. Bude v roce 2020 výhodnější obměnit fosilní Celeron za neméně fosilní Core i7, nebo prostě upgradovat zase na Celeron, tentokrát ale nejspíš 10nm Ice Lake/Tiger Lake? Odolali byste dnes tomu hlásku vy?