Listopad: krást fotografie nesmí ani bohatá fotobanka
Kapitoly článků
Původně jsem uvažoval, že bych tématem listopadu udělal ohlášený konec plasmových TV. Jenže si plně uvědomuji, že je to vlastně taková moje srdcovka a plasmy jako takové jsou již pár let víceméně irelevantní a už dávno bylo jasné, že do 4k éry už nevstoupí. Nemají šanci v energetické efektivitě bojovat s kombinací LCD+LED a rozhodně nemají šanci proti OLED technologii.
Téma tohoto měsíce:
Za nejdůležitější událost měsíce tak volím verdikt amerického soudu nad fotobankou/publisherem, který s drzostí sobě vlastní převzal bez svolení autora jeho fotografie zemětřesení na Haiti a prodával je světovým deníkům. Americký soud vzkázal světu to jediné správné: není podstatné, kde a kdo publikoval své fotografie, autorské právo je jasné a nenarušitelné a chraň vás „pámbů“ jej porušovat.
Druhou stranou mince je ale skutečnost, že Daniel Morel takto vydělal více než 1 milión dolarů na utrpení svých bližních, které při onom utrpení fotografoval. Jestli a nakolik je to morální a čestné, to již ponechám vašemu zvážení. Dost to bude záviset na tom, jak Daniel následně s těmi penězi naloží (může si je ponechat a využít pro své potřeby, stejně jako je kompletně věnovat na obnovu Haiti či rodinám těch, které fotografoval). Rád bych se ale na tomto místě zeptal, jak se díváte na street fotografii obecně a jak na tento extrémní případ, fotografování lidského utrpení, případně lidí v situaci, kdy je narušena jejich důstojnost. Jaký je váš názor?
Další témata: