3nm Epyc přijde dříve než 4nm. Epyc s AI čipletem je samostatný produkt
Slajd zveřejnil YouTube kanál MLID. Ještě než se dostaneme k obsahu, je nutné upozornit na čtyři skutečnosti:
- týká se výhradně serverů
- nevyznačuje zahájení prodejů, ale zahájení výroby
- dobu zahájení výroby označuje pravý okraj pole („PROD“)
- jde o „worst case“, tedy termín, do kterého by AMD chtěl nejpozději výrobu spustit (tzn. že není vyloučeno, že může běžet dříve)
Pokud jde o produkty postavené na architektuře Zen 4, očekává se, že kolem poloviny letošního roku vydá AMD 128jádrový Epyc Bergamo (Zen 4c) a 96jádrový Epyc Genoa-X s velkou 1152MB L3 cache. Ve druhém pololetí bude následovat Epyc Siena s až 64jádry Zen 4c pro levnější jednosocketové servery.
Z Epyců s architekturou Zen 5 půjde jako první do výroby příští jaro Turin Dense, 192jádrový Zen 5c, který by měl být vyráběný na 3nm procesu. Tento produkt AMD chystala jako reakci na Intel Sierra Forest s fyzicky až 528 jádry atomu Crestmont (nástupce současného Gracemontu, který znáte z Alder Lake a Raptor Lake). Jejich IPC může být na úrovni Skylake, v optimistickém případě Cannon Lake, nepodporují ovšem HT a AVX-512. Intel se nakonec rozhodl dát přednost vydání 144jádrové konfigurace na jaře 2024 před čekáním na dotažení konfigurace s více stovkami jader. Dorazí tak o něco dříve než Turin Dense od AMD, ale výkonnostně nebude konkurencí ani pro letošní Bergamo (Zen 4c). Turing Dense by mohl být vydaný ve čtvrtém kvartálu 2024.
Klasický Turin s 96 jádry Zen 5 se dostane do výroby o pár měsíců později, takže i datum vydání může následovat později. S ohledem na to, že pozice chlívečku je prakticky stejná jako u již vydaného Genoa (Zen 4), by i datum vydání mohlo být stejné, tedy konec roku (v tomto případě 2024), ale spíše se zdá být pravděpodobné, že k němu dojde později, někdy koncem zimy v roce 2025.
Proslýchalo se, že Turin dostane do výbavy čiplet obsahující AI akcelerátor. To se nyní potvrzuje, jen nepůjde o standardní Turin, ale variantu nazvanou Turin AI. Krom přítomnosti AI čipletu se bude lišit použitím jader Zen 4c, tzn. patrně 3nm čipletů po 16 jádrech. Kolik jich bude osazeno, roadmapa neuvádí.
Dále se chystá Sorano, nástupce Sieny. Počet jader ani TDP se nezmění (64× Zen 5c, 225W), takže zásadní rozdíl patrně bude spočívat v navýšení IPC.