Druhá polovina roku
Kapitoly článků
Nic naplat, Sony je ve vývoji BSI CMOS snímači asi tak o jeden mílový krok dále než Samsung, takže si těch 20 megapixelů může dovolit narvat do kompaktového snímače, resp. snímače velikosti 1". Sony RX100 zdepresuje každého zájemce snad jen cenou, stejně jako podzimní fullframe kompakt Sony RX1 s pevným 35mm F2.0 sklem.
Panasonic se v červenci slitoval nad příznivci řady G a modelu G5 vrátil grip. Canon o pár dní později uvedl vlastní bezzrcadlovku s APS-C snímačem, EOS M. V téže době přichází Panasonic s ultrazoomem FZ200, který nabízí v celém rozsahu 25 až 600 mm světelnost f/2.8. Mohlo by se zdát, že krom D4 a Sony nikdo o XQD nemá zájem, ale to se může změnit. Proto přichází XQD 2.0, standard, který slibuje až 1GB/s rychlosti.
Prvním kompaktem, jejž nepohání specifický operační systém, ale Android, je Nikon S800c. Specifickým systémem je nepochybně poháněn nový hi-end model Pentaxu, K-5 II, a to včetně unikátního modelu Pentax K-5 IIs, který neobsahuje low-pass filtr. Tento filtr nese, a dále potenciální kvalitu fotek polopropustným zrcátkem sráží full-frame hi-end Sony A99.
Mezi „levnější“ full-framy se přidává Nikon D600, ale co naplat, když nabízí stejných 24Mpix za stejných 50 tisíc Kč jako před 4 lety už Sony A850 blahé paměti. Pokročilejší snímač, lepší AF a podstatně lepší kvalita na vysoká ISO prostě nemůže na vykecání se z vysoké ceny stačit (to platí samozřejmě i pro Canon a jeho EOS 6D).
Ostatně v Canonu asi začali do spamu místo „enlarge penis“ dostávat maily typu „enlarge lens“ a tak přichází Canon SX50HS s 50× zoooooooooooooomem. Naopak nulový zoom nalezneme u nově spuštěné výroby legendárních sovětských objektivů z produkce Krasnogorských závodů. Ale to už jsme o statně na Photokině 2012, kde se Pentax pochlubil s novým HD coatingem, Panasonic s videofilní bezzrcadlovkou Lumix GH3 a Olympus s kompaktem Stylus XZ-2.
Apple všem naštvaným majitelům iPhone 5, dělajícím hnusné fotky, doporučuje držet mobil jinak :-). Asi netřeba dodávat, že nakonec to vyřešilo několik malých prográmků v post-processingu řešících tenhle inženýrský průšvih.
Nikon přidal do svého 1" systému model 1 V2 s 14Mpix snímačem. Zcela jistě s tím nijak nesouvisí, že o necelé tři týdny později zemřel Bryce Bayer, vědec stojící za bayerovou maskou, díky které dnes vůbec takovou záplavu digitálních fotoaparátů na trhu máme.
O tom, že naše fotografie nejsou na webových službách v bezpečí, se nakrátko přesvědčili všichni uživatelé Instagramu.